Bambu Ağacı: Sabırlı Olmanın Hikayesi

Bambu Ağacı; Japonlar için dürüstlüğü, Çinliler  için uzun ömrü, Hintliler için ise dostluğu simgeler. Mistik bir bitki olan bambu; güç, esneklik ve dayanıklılığı da temsil etmektedir. Buğdaygiller ailesinden, 10 farklı cinsi, 1.450’den fazla alt türü olan ve genellikle Asya’da yetişen bir bitkidir.

Bambu günlük hayatımızın neden vazgeçilmezidir?

Bambuyu günlük yaşantımızın içinde vazgeçilmez kılan iki tane önemli özelliği vardır. Bunlar; ekolojik ve suya dayanıklı olmasıdır.

  • Bambu hiçbir kimyasal katkı olmadan yetiştirilmektedir. Bambu kullanılarak üretilen ürünler, bakteri ve mikrop içermezler. Yani bambu hijyeniktir.
  • Bambu sudan etkilenmez. Diğer ahşap malzemeler gibi suyla temas ettiğinde eğilmez, bükülmez, zarar görmez.

Evlerinde sıcak, doğal ve zengin görünümlü, ahşabın doğallığını mutfağında kullanmak isteyen seçkin kullanıcılar için bambu çokça tercih edilmektedir.

Bambu Çerezlik
Bambudan yapılmış mutfak gereci

Bambu ağacı nerede yetişir?

Bambu, dünya üzerinde daha çok tropikal iklimlere sahip; Asya kıtasının güneydoğusu, Hint ve Büyük Okyanus’taki adalarda yetişmektedir. Ayrıca Güney ve Kuzey Amerika ve Afrika’da da bulunmaktadır.

Bambu Türkiye’de nerede yetişir?

Ülkemizde ılıman iklim özelliklerine sahip bazı yörelerimizde yetişebilmektedir. Ancak şunu asla unutmayın. Bambu ağacı yetiştirmek sabır ve süreklilik gerektiren bir iştir. Onu yetiştirirken çok ama çok sabretmek gerekir.

Bambu ağacı yetiştirmek gerçekten çok sabır gerektirir.

Bambu ağacının bize hayat dersi veren bir felsefesi de vardır. Bambu ağacı yetiştirmenin, gösterilen büyük sabrın ve emeğin muhteşem bir sonuçla tamamlandığını görmek insanı adete şaşkına çevirir. Başarı büyük bir sabrın sonunda gelmektedir.

Çinliler bambu ağacı yetiştirirken oldukça sabırlıdırlar. Bambu ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.  İlk yılın sonunda tohumda hiçbir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp ve gübrelenir. İkinci yılda da bambu tohumu filizlenmemiştir.

Bambu tohumu tahmin ettiğiniz gibi üçüncü ve dördüncü yıllarda da filizlenmez. Her yıl tohum sulanıp yeniden gübrelenir buna rağmen bir türlü bambu tohumu filiz vermez.

İşte sabırlı olmak diye buna denir.  Çinliler büyük bir sabırla tohumun ekilmesinden geçen beş yıllık bir süreye rağmen toprağı gübrelemeye ve tohumu sulamaya devam ederler.

Nihayet bambu ağacı tohumu beşinci yılın sonunda yeşermeye başlar.

Sabreden derviş muradına ermiş. Filiz veren bambu, 6 hafta gibi kısa zaman içinde 27 metre gibi inanılmaz bir boya ulaşır.

Burada durup biraz düşünelim ve kendimize şu soruyu soralım: Bambu tohumu 27 metrelik bu boya beş yıllık bir sürede mi yoksa 6 haftalık bir sürede mi ulaşmıştır?

Bu sorunun cevabını biraz düşününce herkes verebilir. Elbette büyük bir sabırla, bıkmadan usanmadan ısrarla yapılan her eylem, sonrasında heybetli bir sonuçla zafere ulaşır.

Bambu, 5 yıllık süre boyunca metrelerce yerin altında kök salmıştır. Bundan dolayı çok kısa denilebilecek bir sürede metrelerce yüksekliğe ulaşır.

Başarının Anahtarı: Sabır ve Süreklilik

Bizler de bambu ağacından bir şeyler öğrenebiliriz miyiz sizce? İnsanoğlu genellikle sabırsızdır. Taleplerinin hemen karşılanmasını bekler. Başarılı insanlar ise büyük emeklerinin karşılığını çok sabırlı olmalarına borçludur. Her zaman söylerim başarı görecelidir. Önemli olan ne istediğini bilmek ve bu uğurda mücadele etmektir. Gördüm ki zaman beni daima haklı çıkarmıştır.

Bir Kızılderili Atasözü ile demek istediğimi tam olarak anlatmış olacağım: “Yollarım kapandıysa; ya kendime açık bir yol bulacağım, ya da yolumu baltam ile ben açacağım.”

Erdemli insanlar için söylenen bir söz vardır: “İnsanoğlunun erdemi, meyvesini yiyemeyeceği meyveyi dikmesindedir.”

Birçoğumuz bazen hayatımızda bazı şeyleri ters gittiği düşüncesine kapılırız. Tüm bu terslikleri anlamaya çalışırız ve strese gireriz. Sabrımızın tam taşmak üzere olduğu işte o anda “Bambu Ağacının Hikayesi” size umut versin. Hayatımızın her anında göstermemiz gereken sabır için bu hikaye çok güzel örneklerden birisidir.

Küçük küçük atılan her adım bizi başarıya götürecektir. Son olarak bu hikayeye çok uyacağını düşündüğüm bir sözle bu yazıyı tamamlamak istiyorum.

Konfüçyüs, “Durmadan devam ettiğiniz sürece, ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur.” der.

Süreklilik ve sabır insanı başarıya götüren bir yoldur.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir

Savaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir