Ulaşımda Yeni Boyut: Hyperloop Testi Gerçekleşti

Otomobil sektöründe Tesla Motors ile, uzay taşımacılığında SpaceX ile bir dizi yeniliğe kapı açan ABD’li zengin işadamı Elon Musk’un hava, deniz, kara ve demir yollarının ardından “beşinci bir ulaşım biçimi” olarak nitelendirdiği Hyperloop projesinin testlerine başlama kararı aldı.

Hyperloop Testi Gerçekleşti

Şehir içinde 240km/s hızla yolculuk yapmayı öngören Hyperloop projesi Aralık 2018 tarihinde resmen tanıtıldı. İlk test sırasında Tesla Model X aracı, gaz pedalına dokunmadan tünelin diğer tarafına ulaştırıldı.

Elon Musk twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Hyperloop’un sadece Tesla araçlara değil, elektrikli ve otonom tüm araçlara hizmet vereceğini ifade ederken, tünelde bulunan Boring Loop adlı taşıma araçlarının da yaya ve bisikletlilere hizmet vereceğini söyledi.

Hyperloop One Projesi Nedir?

Bu projede yolcuları taşıyacak olan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerden faydalanılıyor.

Sistemin test edilmesi adına için Las Vegas’taki Nevada Çölü’nde çalışmalar başladı. 2016 yılının sonlarına doğru 4.8 kilometrelik test yolu tamamlanmış olacak.

Diğer bir deyişle Hyperloop, 560 kilometrelik mesafenin 45 dakikadan daha az sürede kat edilmesini amaçlamaktadır. Uçak, demiryolu, otomobil ve gemilerin ardından beşinci ulaştırma aracı olması hayal edilen Hyperloop, başarılı olabilmek için günümüzde kullanılan ulaşım araçlarını saf dışı bırakmak zorunda.

Yolcu uçakları günümüzde saatte 926 km hıza sahipken, Şanghay’da bulunan Maglev treni 500 km hız yapabilmektedir.

Gelecekte yeniden hizmete girmesi beklenen sesten hızlı jetlerin ise saatte 2200 km hıza yaklaşmaları beklenmekte.

Elon Musk’a göre Hyperloop’un 240 km/s şehir içi ulaşım hızı, kullananlara ışınlandıkları hissini yaşatacak.

Videoda yeni ulaşım teknolojisi kullanılarak yapılan çalışmaları izleyebilirsiniz.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

1 Cevap

  1. KILIÇ dedi ki:

    haydi hyperloop

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir