Kiri Ağacı: Dünyayı Kurtarabilecek Bir Ağaç

Herhangi bir ağaçtan 10 kata kadar daha fazla karbondioksit emerek yüksek düzeyde oksijen üreten Kiri ağacı, dünya kirliliğine çözüm olabilecek bir ağaç türü.

Herhangi bir ağaçtan 10 kata kadar daha fazla karbondioksit emerek yüksek düzeyde oksijen üreten Kiri ağacı, dünya kirliliğine çözüm olabilecek bir ağaç türü. Atmosferde bulunan karbondioksitin azalması noktasında yararlı bir ağaç Kiri. Küresel ısınma sorununa çözüm olabilecek Kiri Ağacı’nın bilinirliğinin artmasını temenni ediyoruz.

Paulownia Ağacı olarak bilinen Kiri ağacı pek çok özelliğinden dolayı peyzaj düzenlemelerinde, parklarda ve fabrika alanlarında, çiftliklerde ve daha bir çok uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

Bol oksijen üreten Kiri Ağacı ne anlama gelmektedir?

Kiri; Japonca kesmek kelimesinden türetilmiştir. Budandıktan sonra daha güzel ve daha hızlı büyüdüğüne inanıldığı için bu ismi almış.

Paulownia olarak bilinen Kiri Ağacı, kökeni Çinde olan, çok hızlı büyüyen, içinde Türkiye‘nin de yer aldığı Kuzey Yarımküre’de yaklaşık 24 milyon dekar arazide ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaç türüdür.

Kiri Ağacı (Paulownia); çok hızlı büyümesi, güzel kokulu çiçeklerinin olması, dekoratif amaçlı kullanılan geniş yaprakları, düzgün gövde yapısı çok miktarda oksijen üretimi ve erezyonu önleme yeteneği sayesinde; peyzaj düzenlemelerinde, parklarda ve fabrika alanlarında, çiftliklerde ve daha bir çok uygulama alanlarında tercih edilmektedir.

Kokulu çiçeklere sahip olan Kiri Ağacının boyu ne kadardır?

Kiri ağacının boyu 9 metreyi geçebilmektedir. Nisan veya mayıs aylarında tatlı, kokulu çiçeği açmaktadır.

Kiri Ağacı yaprakları protein ve nitrojen açısından zengindir. Çiçekleri salatalara da lezzet kattığı gibi arılar tarafından da çok sevilmektedir.
Simetrik Kiri Ağaçları

Yaprakları protein ve nitrojen açısından zengindir. Çiçekleri salatalara da lezzet kattığı gibi arılar tarafından da çok sevilmektedir.

Kiri Ağacı Devrimi Projesi ile Orman Sayısının Artırılması

Son dönemlerde Teksaslıların sağlığı; aşırı kirlenen toprak, hava ve su nedeniyle risk altında olduğu için Teksas’ta “Kiri Devrimi” projesine liderlik yapan Chris Sanders ve Brittany Turner, ABD’de bu arındırıcı ve temizleyici ağaçlardan 1 milyon tane dikmeyi hedeflemekteler.

Türkiye’de Kiri Ağacı hangi iklimde ve nerede yetişir?

Paulownia Ağacı derin ve iyi gelişen bir kök sistemi vardır.  Bu ağaç derin ve kumlu topraklarda daha iyi gelişmekte; yan kök ve kazık kökleri ile 8 metre kök yapabilmektedir.

Kiri Ağacı, Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesi hariç tüm bölgelerde yaşayabilecek bir özelliğe sahiptir. Erzurum ilinde dikimi yapılan 25 adet Paulownia ağacından 22 adedi bir kış geçirmiş ve büyümelerini sürdürmüşlerdir. Fakat bu şekildeki gelişim, ekonomik olarak bir anlam taşımamaktadır.

Umarız Kiri ağacının önemi tüm ülkelerce anlaşılır ve pek çok yer Kiri ağacından orman olur.

Enerji kaynakları ve etkileri hakkındaki konular

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

1 Cevap

  1. ismail dedi ki:

    Hiç ekonomik olmadığı, kerestesinin kötü olduğu ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir