AlphaGo Çin Şampiyonuna Karşı Büyük Bir Zafer Kazandı

Deepmind firması tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka modeli olan AlphaGo, insanoğlunun Go oyununda binlerce senede öğrendiği strateji ve taktiklerin tamamını kendi kendine ve dışarıdan herhangi bir müdahale yapılmadan 40 günde öğrenmeyi başardı.

Bu, insanlık ve yapay zeka tarihi açısından çok büyük ve önemli bir dönüm noktası niteliğinde. Gelin birlikte bu yapay zekanın bu zaferini yakından inceleyelim.

Yapay Zeka AlphaGo Çin Şampiyonu Lee Sedol’e karşı büyük bir zafer kazandı.

2014 yılında Google’a katılan DeepMind firması tarafından geliştirilen yapay zeka temelli Go oyuncusu AlphaGo, Çin oyunu Go’yu üç ay içinde kendi başına oynamayı öğrendi. Dünyadaki hiç kimse bir yapay zekanın öngörüye ek olarak sezgi gerektiren oldukça karmaşık bir oyunun sanatına hakim olabileceğine inanmıyordu.

AlphaGo tamamen kendine özgü şimdiye kadar hiç kullanılmamış taktikler geliştirdi. Ve sonuç hiç kimsenin beklemediği gibi oldu. Yapay zeka, ilk seti kazandıktan sonra diğer 2 seti de kazanarak, insanoğluna büyük konuşmanın iyi bir şey olmadığını hızlı bir şekilde göstermiş oldu.

AlphaGo’nun Lee Sedol ile yaptığı 2016 mart ayında yapılan 5 serilik maç, 4-1 skorla AlphaGo lehine sonuçlandı. Bu sonuç dünyada şok etkisi yarattı.

AlphaGo şimdi rakipsiz. Bir an düşünelim. Gelecekte yapay zekanın neler yapabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

Gelecekte yapay zekaya sahip programlar insanoğluna nasıl katkı sağlayabilir?

Deepmind şirketinin kurucularından ve şirketin CEO’su Demis Hassabis, programlarının çok etkili olduğunu belirterek insanoğlunun bilgisiyle kendisini sınırlamadığını ifade ediyor.

Yapay zekaları yararlı şekilde kullanabilmek adına, insanoğlunun en ciddi sağlık sorunlarına uygulayabilirsek insanlar için yıllarca süren çözüm bulma sorununu ortadan kaldırabiliriz.

Örnek vermek gerekirse Alzheimer için, bizlerin ancak yüzlerce yıllık araştırmalarımız sonucunda elde edeceğimiz tedavi yönetimini, AlphaGo ve benzeri yapay zekaya sahip programlar bir kaç haftada bu sorunu halledebileceklerdir.

Go Oyunu Nedir?

2 bin 500 yıllık strateji oyunu olan Go, tam boy 19 × 19 tahta ızgarada oynanır. Go oyununda yapılacak olası hareket sayısı, tüm evrendeki atomların sayısından daha fazladır.

Dünya çapında bir Go turnuvasına katılmaya uygun hale gelmek için on yıl kadar bir süre pratik yapmak zorundasınız.

Aşağıdaki videoda tarihi Go maçını izleyebilirsiniz.

Robotlar ve yapay zeka ile ilgili diğer içerikler

 

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir