Gökpınar Gölü: Rengiyle Büyüleyen Doğal Akvaryum

Gökpınar Gölü
Komşu şehirlerden günübirlik dinlenme için gelen ziyaretçiler, Gökpınar gölü etrafında yürüyüş yaparak hoş vakit geçiriyorlar.

Gökpınar Gölü; berrak suyu, turkuaz mavisi görüntüsü ve doğal akvaryum özelliği ile ender göllerden biridir. İrtifa dalışı ve dalgıçlık eğitiminde merkez olma yolunda ilerlemektedir.

Gökpınar Gölü Hakkında

Sivas ili Gürün ilçesine bağlı Yelken Köyü ve Karahisar Köyü sınırları içerisinde yer alan Gökpınar Gölü ve Gökpınar Vadisi, Türkiye’nin öne çıkan doğal güzelliklerindendir. Bu göl kirletilmeden günümüze kadar ulaşabilmiş nadir göllerden birisidir.

Sivas şehir merkezine 147 km, Gürün ilçesi merkezine 10 km uzaklıktaki Gökpınar Gölü, birbirinden güzel florası ve faunasıyla görenleri büyülemektedir. Bu göl, doğal akvaryum özelliği ile her geçen gün popüler hale gelmektedir.

Gölün bu kadar temiz ve berrak olmasının en büyük nedeni, hemen hemen her tarafında sürekli kaynayan suların olmasıdır.

Gökpınar Gölü Dalış
Hemen hemen her yerinde sürekli kaynayan sular bulunmakta

Gökpınar Gölü Konaklama ve Etkinlikler

Komşu şehirlerden günübirlik dinlenme için gelen ziyaretçiler, gölün etrafında yürüyüş yaparak hoş vakit geçiriyorlar. Göl etrafında bulunan lokanta, otel, cami, basketbol, voleybol, çim futbol sahası ve mesire alanları ile yerli ve yabancı turistlere (gezginlere) hem konaklama hem de sosyal etkinlik seçenekleri sunmaktadır.

Gökpınar Gölünde Su Altı Sporları

Göl aynı zamanda dalış için eğitim amaçlı olarak da kullanılmakta. Göl bu özelliği ile yüksek irtifa dalışı için çok uygun bir konuma sahiptir.

Dipten çıkan kaynaklarla devamlı beslenen ve 15 metre derinliğe sahip bu turkuaz renkli göl, hem yerli hem hem de yabancı gezginlerin ilgisini çekmiş durumda. Su altı sporuna ilgi duyan insanların uğrak yeri haline gelen gölde, son yıllarda sık sık irtifa dalışları da gerçekleştirilmektedir.

Gökpınar Gölü Dalgıç Eğitimi ve Gölün Turizme Katkısı

Dalgıç yetiştirme konusunda Gökpınar Gölü‘nün son derece iyi bir konuma sahiptir. Bu konumu değerlendiren yetkililer, balık adam yetiştiren kulüpler kurarak balık adamlar yetiştirdiler. Şimdilerde balık adam yetiştiren 3 kulüp bulunuyor. 2002 – 2011 yılları arasında yalnızca bir kulüp 450 balık adam yetiştirmiştir.

Teorik olarak eğitimlerine başlanan balık adamlar, havuzun dalışlarından sonra ilk dalışlarını bu gölde yapıyorlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra deniz dalışına hazır hale geliyorlar. Buralarda işi pekiştirdikten sonra deniz dalışına gidiyorlar.

Görüntüleri izlerken kendinizi Gökpınar Gölü’nün içinde gibi hissediyorsunuz.

Yılın 12 ayında Gökpınar Gölü

Özellikle mevsim değişimlerinden etkilenmeyen 10-11 derecelik su sıcaklığına sahip olan göl, dalgıçların ilgisini çekmeye devam ediyor. Yetkililer, dalgıç eğitimi yapılan Gökpınar Gölü’nün, Gürün ilçesine çok büyük bir değer kattığını söylüyorlar.

Gökpınar Gölü’nün Ekonomiye Katkısı

Gökpınar Gölü aynı zamanda sulama ve balık üretim tesisleri için kaynak olmaktadır.

Gökpınar Gölü’nün suları, hem Gürün ilçesinin su ihtiyacını hem de tarım amaçlı su ihtiyacını karşılamaktadır. Gürün ilçesinin çevresindeki balık üretim tesisleri de buradan çıkan sularla işletilmektedir.

Türkiye’de bulunan gidip görülmesi gereken muhteşem yerler

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir