Başarı için İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle!

Hayal kurmak ne kadar cesur olduğumuzun bir göstergesidir. Bir insanın yüreğinin gücünü kavrayabilmek için yalnızca yaptıklarına değil, yapmayı istediklerine de bakmamız gerekir. Hayaller bizim kim olduğumuzu haykırır dünyaya.

Selçuk Şirin: İtirazsız hayal, hayalsiz ilerleme olmaz!

Türkiye’de eğitimden istihdama, ekonomiden iş güvenliğine yüzlerce veriyi analiz eden Selçuk R. Şirin, durumun iç açıcı olmadığını belirterek başlıyor konuşmasına.

Ancak bu verilere rağmen kendisini asıl kaygılandıran noktanın ülkedeki hayal kıtlığı olduğunu vurgulayan Şirin, bu durumu teknolojik ve beşeri gelişmenin önündeki en büyük engel olarak görüyor. Şirin, hayalini yitiren ülkede “katma değer yaratamazsınız” diyor. Çözüm ise itiraz etmekten geçiyor çünkü Şirin’e göre itirazsız hayal, hayalsiz ilerleme olmaz.

Hayallerini ve ideallerini bıraktıysan bari yaşamayı da bırak

Başarmak, başarılı bir yaşam sürmek için amaçlarımızın hayalini kurmak çok önemlidir. Ancak sadece hayal kurmak tek başına yeterli değildir. Hayalini kurduğumuz şey için olan gücümüzle çalışmamız şarttır. Kabul etmek gerekir ki çalışmadan, emek vermeden hiçbir hayal gerçekleşemez.

Hayaller insana yaşam enerjisi verir, hedefe ulaşmak için azmi artırır. Bazen kurulan hayalin büyüsüne öyle kapılırız ki hayalden vazgeçseniz bile hayal sizi hep takip eder.

Hayal kurmaktan vazgeçen insan yaşamaktan vazgeçmiş demektir. Hayalin kendisi, başarıyı getirmesinin yanı sıra insanı yaşamın içinde ve diri tutar.

İstatistik ve davranış bilimi alanında uzman olan Selçuk Şirin kimdir?

New York Üniversitesi (NYU) Javits Professorü. İstatistik ve davranış bilimi alanında uzman olan Şirin ODTÜ’den lisans, SUNY’den yüksek lisans ve Boston College’dan doktora derecesi almış ve NYU-Şirin Araştırma Lab’ında 100’e yakın bilimsel yayına imza atmıştır. Boston College ve NYU’dan Öğretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Genç Araştırmacı Ödülü ve dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği olan AERA’dan da Araştırma Büyük Ödülü almıştır.

Selçuk Şirin 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Komisyonuna seçilmiştir. Hürriyet’te veriye dayalı köşe yazıları yazmakta olan Selçuk Şirin’in son kitabı “Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet” ilk 6 ayda 10 baskıya ulaşmıştır.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir