Göbeklitepe Belgeseli için Çinliler çekimlere başladı

Şanlıurfa’da, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye, yapılan tanıtımlar sayesinde Çinlilerin ilgisi artıyor. Ünlü Çin TV kanalı Göbeklitepe Belgeseli için araştırma yapıyor. TV kanalı, çekimler için hummalı bir çalışma içindeler.

Çin’de 2018 yılı “Türk Yılı” ilan edildi

Türkiye‘nin Çin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’in öncülüğünde Şanlıurfa Valiliği’nce desteklenen tanıtım çalışmaları ilk meyvesini vermeye başladı.

2018 yılında Çin’de ilan edilen “Türk Yılı” çerçevesinde, tarihi ören yerinin bilinirliliği sağlanmış ve Çinlilerin Göbeklitepe’ye ilgisi giderek artmış oldu.

Çin televizyonlarında Göbeklitepe belgeseli için hazırlıklar yapılıyor

2019 yılı içinde Çin’in en büyük iki televizyon kanalı tarihi ören yerinde çekimler yapıyorlar.

Dünya genelinde gezi programları çeken Hong Kong’un kanalı TVB ekibi, şimdilerde Göbeklitepe ören yerinde belgesel çekimi için araştırma yapıyorlar.

Göbeklitepe yapılan tanıtımlar sayesinde her geçen gün büyük ziyaretçi akına uğruyor.

CCTV Çekim ekibi

Göbeklitepe’de daha önceden çıkarılmış olan tarihi eserlerin bulunduğu, ‘Türkiye’nin en büyük müzesi’ unvanına sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi’nde ise Nisan 2019 itibarıyla Çin Devlet Televizyonu (CCTV) çekim yapıyor.

Yapılan bu belgesel niteliğindeki çekimler ile Şanlıurfa, Çin ve Hong Kong pazarına açılmış olacak böylece insanlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan Göbeklitepe önemli bir ziyaret noktası haline gelecektir.

İlginizi çekebilecek Göbeklitepe haberleri

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir