Eşref Armağan: Parmaklarıyla Gören Adam

Eşref Armağan, çok özel bir Türk ressamdır. Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dışında çeşitli sergilerde yer almıştır.

Bir soru: Resimler sadece görsellik ve yön alıcılarıyla mı ilgili? Yoksa dokunma ile de anlaşılabilir mi?

Görme engelli Türk ressam Eşref Armağan ile tanışın!

Eşref Armağan doğuştan görme engelli başarılı Türk ressamdır.  Çocuk yaşlarından itibaren resim sanatına ilgi duyan Armağan, nesneleri elleriyle inceleyerek tanımlıyor. Uçak, hayvan gibi büyük nesnelere, oyuncaklara veya maketlere dokunarak anlayabilmekte.

Kendine has bir yöntem geliştirmiş Eşref Armağan. Kabartmalı çizimler yapıp resmin alt yapısını hazırlıyor. Sonra da boyama işlemine geçiyor. Renk kavramı hakkında hiç bilgisi yok. Renkleri sorup öğrenerek ezberliyor. Tüm resimlerini böyle yapıyor.

The Colors of Darkness (Karanlığın Renkleri)’ isimli ödüllü belgesele konu olmuştur. Eşref Armağan’ın resimleri, yurt dışında Amerika, Çin, İtalya gibi birçok ülkede sergilendi. Ayrıca Real Super Humans isimli belgeselde de aynı şekilde kendisinden ayrıntılı bir biçimde bahsedilmektedir.

Doğuştan görme engelli, yetenekli bir ressam olan Eşref Armağan’ın hikayesini anlatan, ‘Parmaklarıyla gören adam‘ (Der MİT den Fingern sieht) adlı film 2011 yılında Almanya’da gösterimdeydi.

Armağan, dünyadaki hiçbir rengi göremeden resim yapmaktadır

Eşref doğuştan görmez olan bir ressamdır. Hiç bir zaman gün batımını, baharda yeşeren çiçeği, doğanın renklerini göremedi. Mücadeleci ve tuttuğunu koparan kişiliği ona, duygularını dile getirebilmek adına başka bir anlamda bir göz kazandırdı. O parmaklarıyla, dokunarak resim yapan bir dahi.

Görmeden bu kadar harika eserler ortaya çıkarmış bir dehanın eserleri karşısında etkilenmemek mümkün değil.

1994 yılında Joan Eröncel isimli 47 yıl önce Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir hanım ile tanışır. Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşısında ona hayran olur ve ona yardım etmeye karar verir.

Belgesel video’da Eşref Armağan’ın neler yaptığını izleyebilir, onu kendi sesinden dinleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konular

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir