Starlink: Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısı

Dünya yörüngesine yerleştirilen ve Dünya’nın etrafını saran uydular aracılığıyla küresel ölçekte yüksek hızlı internet bağlantısı sağlama projesi Starlink, ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) gerekli olan bütün izinleri aldı.

Geçtiğimiz aylarda bir duyuru yayınlayan FCC, SpaceX’in 7518 adet internet uydusunun Dünya yörüngesine yerleştirilmesine dair talebine onay verdiğini açıkladı. Ancak FCC’nin SpaceX’e vermiş olduğu izinler 6 yıllık bir süreyi kapsıyor.

Elon Musk, Starlink projesi ile neyi amaçlıyor?

SpaceX firması, Starlink projesiyle dünyanın en ulaşılmaz bölgelerine dahi herhangi bir kablo bağlantısı olmadan 12 bin uydu ile internet erişimi sağlamayı hedefliyor.

Dünyanın büyük bir çoğunluğu internet erişimine sahip olsa bile, internet erişiminin kısıtlı ve çok pahalı olduğu bölgeler bulunuyor.

SpaceX’in en üst yöneticisi (CEO) Elon Musk, bahsi geçen yeni sistemde ilk defa denenen yeni bir teknoloji kullandıklarını dile getirdi. Dünya yörüngesindeki bazı uyduların ise çalışmayabileceğini söyledi.

Starlink ne zaman hayata geçecek?

SpaceX, 2019 şubat tarihinde Falcon9 roketiyle fırlattığı Tintin A ve Tintin B isimli test uydularıyla, amaçladığı Starlink’in test aşamasını başlatmıştı.

SpaceX’in uygun fiyata ve düşük gecikme değerlerine sahip uzaydan internet projesi Starlink, nihai sona ulaştığında toplamda 12 bin uydu Dünya yörüngesinde dolaşıyor olacak.

Bu uydulardan 4425 tanesi 1100-1300 km. yüksekliğe sahip olacakken geriye kalan 7500 uydu ise daha alçak yüksekliklerde konuşlanmış olacak.

FCC’nin SpaceX’e vermiş olduğu izin, 6 yıllık bir süreye sahip olduğu için 12 bin uydunun en geç 2024’e kadar yörüngeye yerleştirmiş olması gerekiyor.

Starlink uydularının sağladığı interneti nasıl kullanacağız?

Starlink Uyduları

Starlink’in uyduları ucuz ve hızlı internet sağlayacak

Dünya’nın her yerinden hem hızlı hem de ucuz internet için hayata geçirilmeye çalışılan Starlink projesi ile yalnızca bir uydu anteni yardımı ile internet erişimi sağlayabileceğiz.

Starlink projesinde ilk olarak 60 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor. Mayıs ayı içinde fırlatılacak olan Falcon 9 roketi, olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti. Fırlatma tarihi geldiğinde ise uydu yazılımını güncellemek ve son misyon kontrollerini sağlamak için yeni bir erteleme kararı daha çıkmıştı.

SpaceX internet uydularını nihayet fırlatmayı başardı

Birkaç kez olumsuz hava koşullarından dolayı sürekli ertelenen fırlatma nihayet gerçekleşti. SpaceX Starlink uyduları artık Dünya’nın yörüngesinde tur atmaya başladılar.

Falcon 9 uzay aracı, Türkiye saatiyle 05:30’da uzaya fırlatıldı. Uyduları yerleştiren uzay aracı sonrasında Dünya’ya geri dönmeyi başardı. Açıklamaya göre Falcon 9 40’ıncı kez yüzeye inmeyi başarmış bulunuyor.

Starlink internet uyduları gezegen yüzeyinden 550 km yukarıda konumlanacak. Uydular gerekli sinyalleri göndermeye başladı bile.

Starlink uyduları gökyüzünde amatör bir gözlemci tarafından görüntülendi

Asıl işi Arkeolog olan fakat hobi olarak astronomiye de ilgi duyan Marco Langbroek yörüngeye fırlatılan 56 Starlink uydusunu görüntüleyip saymayı başardı. Yakaladığı görüntüleri kendi blog sayfasında paylaşarak, kısa süre içerisinde gündeme oturdu.

Cuma gecesi Langbroek, videoyu çekebilmek için SpaceX’in koordinat bilgilerini kullandığını söyledi. Ayrıca gökyüzündeki manzara için “harika bir manzaraydı” ifadelerini kullandı.

Starlink Amatör Çekim

Fırlatılan 56 internet uyduları, amatör Marco Langbroek tarafından fotoğraflandı

Elon Musk bu proje ile 30 milyar dolarlık bir gelir hedefliyor

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink’ten büyük bir gelir sağlamayı amaçlıyor. Bu projeden elde edeceği kazancı ise, büyük hayali olan Mars projelerini finanse etmek için kullanacak.

2025 yılına kadar tam 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı düşünen Musk, projeden yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir edeceğini öngörüyor.

Starlink projesi hakkında merak ettiğiniz pek çok şeyi aydınlatan aşağıdaki videoyu izlemeyi unutmayın!

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir