Paskalya Adası: Dünyanın En Yalnız Adalarından Birisi

Paskalya Adası, Güney Amerika Kıtası’na 3500 km mesafede, dünyanın en yalnız adalarından birisi. Ada yerlileri burası için toprağın sonu ifadesini kullanıyorlardı.

Halk dilindeki adı ise Rapa Nui. Buraya paskalya adını veren kişi Hollandalı bir gezgin. Paskalya zamanında gelen geldiği için bu adı vermiş.

Paskalya Adası Üzerindeki Gizemli Heykeller

Moai adı verilen heykelleri ile ünlenmiş bu yer gerçekten görmeye değer. Heykellerin neden yapıldığı hala tam olarak bilinmiyor. Bir kaçı hariç hepsi yüzünü adaya doğru çevirdiğinden adayı koruma amaçlı dikildiği düşünülüyor. Ada içerisinde yüzlercesi var.

Paskalya Adası’nın dev heykellerinden birkaçında tuhaf bir şapka bulunmakta. Bu şapkalar sadece adanın diğer tarafındaki kızıl taşlardan yapılmamış, aynı zamanda heykellere daha sonra eklenmiş gibi de görünmektedir.

Peki dünya üzerindeki en izole ve ıssız bu adada yaşayan insanların hayatları nasıldı?

Ağırlığı 80 tona, boyu 10 metreye varan bu heykellerin taşınması için kesilen ağaçlar erozyonu arttırmış ve bu da tarımı etkilemiş. Yine ağaçların azalmasından dolayı alet ve araç bile yapamayacak duruma düşen Rapa Nui insanı balıkçılık da yapamayınca nüfusu 15 bin’den 2 bin’e kadar düşmüş.

Aslında tamamlanmadan bırakılan 600 Moai heykelleri, Paskalya Adası’ndaki medeniyetin nasıl sona erdiğini gösteren en önemli ipucu niteliğinde.

Araştırmacı Jared Diamond’a göre, Paskalya Adası’na ilk gelen insanlar, yüzyıllar sonra adanın kaynaklarını tüketmişler.

15’inci y.y. başından itibaren adadaki ormanlar gittikçe yok olmuş, verimli topraklar erozyona uğramış, ırmaklar kurumuş ve sonunda kuşlar adayı terk etmiş.

Paskalya Adası büyük tufandan önceki bir uygarlığın evi

Üç araştırmacı, Graham Hancock, Colin Wilson ve Rand Flem – Ath, Paskalya Adası’nın dünyada kutsal bir coğrafyayı temsil ettiğini iddia ediyorlar. Araştırmacılara göre, Paskalya adasının eski çağlarda yaşanmış, büyük sel felaketinden önce de var olduğunu düşünüyorlar.

İlginizi çekebilir: Büyük Nuh Tufanı bir efsane mi yoksa gerçek mi? 

Paskalya Adası Heykelleri

Paskalya adasında bulunan heykeller

Hancock, “12 bin yıl önce buzullar henüz erimemişken, okyanuslardaki su seviyesinin yüz metre daha alçak olduğunu, Pasifik bölgesinde And Dağları kadar uzun adalar zinciri bulunduğu” iddia etti.

Hancock ve diğer araştırmacılara göre, Paskalya Adası aslında büyük kısmı sular altında kalmış bir kara parçasının tepesi.

 

 

Okyanusun ortasında bulunan devasa gizemli heykelleriyle herkesi şaşkına çeviren Paskalya Adası, dünyanın en gizemli adalarından biri olma özelliğini elinde tutuyor.

Ada, turistik bir yer olma özelliği ile bugün pek çok ziyaretçi ve devasa Moai heykellerini görmek isteyen turistlere ev sahipliği yapıyor.

Paskalya adası için yazılmış ilginç bir hikaye okumak ister misiniz?

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir