6 ışık yılı uzaklıkta donmuş Süper Dünya keşfedildi

‘Süper Dünya’ terimi astronomide Dünya’dan daha büyük ancak Güneş Sistemi’mizdeki Üranüs ve Neptün gibi dev buz gezegenlerden daha küçük olan gezegenlere verilen isimdir.

Keşfedilen Süper Dünya: Barnard Yıldızı b

Güneş Sistemi’mize en yakın tek yıldız olan Barnard Yıldızı’nın yörüngesinde donmuş yeni bir gezegen keşfedildi. Bulunan bu yeni gezegene Bernard Yıldızı b adı verildi.

Gökbilimciler Uzay çalışmalarında çok yakın olarak kabul edilebilecek 6 ışık yılı (Yaklaşık 57 trilyon km) mesafedeki kırmızı cüce Barnard Yıldızı’nı incelediler. Sonuç olarak etrafında kütlesi yerküreden en az 3,2 kat büyük olan bir Süper Dünya keşfedilmiş oldu.

Devasa büyüklüğü olan evrenimizde, bize Güneş Sistemimiz dışında en yakın 2.gezegen olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca Barnard Yıldızı b adı verilen bu donmuş gezegen, kendi yıldızını dünya zamanına göre 233 günde bir dolaşmaktadır.

Yeni Keşfedilen Süper Dünya Çok Kalın Bir Atmosfere Sahip

Nature bilim dergisinde duyurulan bu keşfe göre, Londra’daki Queen Mary Üniversitesi öğretim üyelerinden Guillem Anglada Escude göre, bu gezegenin kayalıklardan oluştuğu ve muazzam kalın bir atmosfere sahip olduğu düşünülmektedir.

Dergide yazılanlara göre, bu Süper Dünya‘da büyük bir ihtimalle su, hidrojen ve karbondioksit açısından oldukça zengin. Fakat bu elementlerin hepsinin yüzeyde donmuş halde olduğu düşünülüyor.

Ayrıca Guillem Anglada Escude: “Keşfedilen bu gezegen için, kalın bir atmosferi olan ve hidrokarbondan oluşan Satürn’ün uydusu Titan‘a çok benzemektedir” diye ekleme de yaptı.

Barnard Yıldızı b: Çok Soğuk Bir Gezegen

Yeni keşfedilen gezegen, Dünya’ya göre kendi yıldızına daha yakın olsa bile, yıldızının küçük olmasında dolayı sadece yüzde 2 oranında güneş enerjisi alabilmektedir.

Gökbilimcilerin tahminine göre gezegenin yüzey sıcaklığı ortalama – 170 santigrat derecedir. Yani normal yaşam için oldukça soğuk bir gezegen.

Gökbilimciler ‘Barnard Yıldızı b‘nin yüzeyinde sıvı su bulunmadığını ve bu nedenle yaşanabilir bir gezegen olmadığının altını çiziyorlar.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir