Adını Mars’a Gönder: Türkiye ilk sıraya yükseldi

ABD uzay ajansı NASA, ikinci kez “Adını Mars’a Gönder” projesini başlattı. 2020 yılında Mars’a göndermeyi planladığı Rover uzay aracı için uzaya karşı ilgi duyan insanları da projeye katmak isteyen NASA, daha öncede “Adını Mars’a Gönder” kampanyası başlatmıştı.

Türkiye “Adını Marsa Gönder” projesinde ilk sıraya yükseldi

​Bu proje sosyal medyada büyük ilgi görmeye devam ediyor. 24 Mayıs 2019 tarihi itibariyle 3.286.804 kişi adını Mars’a göndermek için bu projeye ismini yazdırdı.  Başvuruya katılan her 3 kişiden 1’i Türkiye’den.

Sitede projeye en çok ilgi gösteren ülkelerin adı listeleniyor. Türkiye ise 3.sıradan büyük bir sıçrama yaparak 1 milyon 204 bin 515 başvuruyla birinci sıraya yükseldi. Haziran 2020’de fırlatılması planlanan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor.

Mars gezegenine nasıl isim yollayabilirsiniz? NASA Mars 2020 bileti hazırlama rehberi

Mars‘a gönderilmesi planlanan “Mars 2020” uzay aracı, beraberinde binlerce kişinin ismini de yanında götürecek. NASA’nın sitesine giriş yapan kullanıcılar “İsmini Mars’a Gönder” adlı bir kampanyaya katılarak ad ve soyadlarını ekrana giriş yapıyorlar. Sonrasında kendilerine temsili bir “biniş kartı” veriliyor. Türkiye’den katılım sağlayan kişiler Türkiye posta kodu belirterek ülkemizin adının duyurulmasına da katkı sağlamış oluyorlar.

Aşağıdaki linkten NASA’ın bu projesinin bulunduğu web sitesine giriş yaparak kendi adınızı sisteme girebilirsiniz. Böylece 2020 yılında Mars’a gidecek bir bilette sizin de adınız yer almış olacak 🙂

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir