Central Park: New York City – Kuş Uçuşu

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York City’nin Manhattan adasında bulunan büyük kentsel bir parktır.

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York City’nin Manhattan adasında bulunan büyük kentsel bir parktır. Central Park’ın içinde yer alan merkezindeki nehir de dahil her şey, insan eliyle yapılmıştır.

Central Park Amerika’da peyzaj düzenlemesi yapılan ilk parktır

Central Parkın özelliği, ABD‘de peyzaj düzenlemesi yapılan ilk genel park olmasıdır. Park içinde, eğri yürüyüş yolları ziyaretçilere güzel bir biçimde farklı görüş açıları sunar.

Yıllık yaklaşık 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, ABD’de en çok ziyaret edilen kent parkıdır.

Milattan önce Eski Mısır'daki Heliopolis antik kentinde Güneş Tapınağı için yapılan bu obelisk, halen orijinal halini muhafaza etmektedir.

Ocak 1881 tarihinde, Metropolitan Müzesi’nin arka kısmında yer alan 21 metre yükseklikte ve 200 ton ağırlığındaki obelisk Central Park’taki en eski tarihe sahip eserdir.

Milattan önce Eski Mısır’daki Heliopolis antik kentinde Güneş Tapınağı için yapılan bu obelisk, halen orijinal halini muhafaza etmektedir.

Central Park ne zaman yapılmıştır?

New York şehrinin Manhattan adasında bulunan, hastalık saçan ve düzensiz bir görünüme sahip bu bataklık bölgesi, şehir halkının nefes alabileceği, zaman geçirebileceği bir alana dönüştürülmek istenmiştir.

Yıllık yaklaşık 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, ABD'de sıkça ziyaret edilen kent parkıdır.
New York – Manhattan, Central Park

Bunun için 1857 yılında Central Park’ta kurulan bir komisyon vasıtasıyla, alan düzenleme yarışması yapılmıştır. Frederick Law Olmsted ve ortağı Calvert Vaux bu yarışmaya katılmaya karar vermiş. Hazırlamış oldukları bu proje 33 projeden arasından birinci olmuştur.

Frederick Law Olmsted ve ortağı Calvert Vaux birinci olduğu projeyi hayata geçirmek ve 340 hektarlık bataklığın insan yapımı doğal bir alan haline dönüştürülebilmesi için çok çaba harcamıştır. Central Park’ın bitirilmesi 20 yıl sürmüştür.

Parkın yapımında yaklaşık 10 milyon at arabası dolusu taş ve kum çıkartılmıştır. 500.000’den fazla ağacın ve fundanın dikildiği bu parkta, Manhattan kayalıkları da rahatlıkla görülebilmektedir. Alabildiğince göller ve çayırlıklar parkı kaplamaktadır.

Dünyaca ünlü bu parkın en çok ziyaretçi çeken bölümü

Central Parkın içinde, dünyaca ünlü The Beatles grubuna ait bir şarkının da adı olan, en fazla ziyaretçi çeken yerlerden biri de Strawberry Fields’dır.

Oldukça sakin konumda olan “Strawberry Fields” buraya yakın Dakota Building isimli yerde yaşamış olan John Lennon’ın anısına yapılmıştır. Üzerinde Imagine (Lennon’un en ünlü şarkısı) yazan mozaik bir set bulunmaktadır.

The Beatles – Strawberry Fields, Central Park

Central Park’ta kuşbakışı bir tur atmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Central Park’ın Kuş Uçuşu Videosu

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir