Vincent: Satrançta Geleceğin Şampiyonu mu?

Yeni bir yetenek daha Chessbase’in sunumuyla dünya satranç gündemine girdi. Vincent sadece 10 yaşında ve Lasker’den beri gelmiş en büyük yetenek olarak kabul ediliyor.

Vincent Satranç Şampiyonu olacak mı?

10 yaşındaki Alman oyuncu Vincent şimdiden 2350 eloya sahip ve üstelik çok daha güçlü olduğu düşünülüyor. Müzisyen anne babanın çocuğu olan Vincent aynı zamanda piyanist ama elbette asıl parladığı alan satranç. Vincent önce genç yeteneklerle çalışan Gisbert Jacoby ile görüştürülüyor sonra da artık en üst düzey antrenör olarak kabul edilebilecek Kasparov ile.

Gisbert Jacoby iki saatlik bir seanstan sonra “Daha önce hiç böyle bir şey görmedim” diye yorum yaptı. “Hatta ratinginden de güçlü.”

Vincent Büyükusta Kasparov’u 3 kez Yenmiş

Vincent’a “Hiç Büyükusta ile oynadın mı?” diye sorulunca Vincent şaşkınlık ifadesi ile “Elbette. Ve üç kez de yendim” diye cevap verdi.

Elbette Lasker onun yaşında Vincent kadar oynamıyordur ama 26 sene boyunca Dünya Şampiyonu kalan Lasker’in dehası tartışılmaz.

Kasparov’a göre Vincent inanılmaz yetenekli ve dünya zirvesine çıkabilir. Bununla beraber henüz sistematik çalışmaya başlamamış. Sadece 10 yaşında olan ve satranca günde 1-2 saat harcayabilen bir çocuk için oldukça normal.

Vincent birkaç hafta sonra Yunanistan’daki Dünya Küçükler Şampiyonası’nda oynayacak ve 12 yaşındaki Rus, Ukraynalı ve Kazak çocuklarla mücadele edecek. Ve bu çocuklar uzun zamandır iyi antrenörler tarafından saatlerce eğitiliyorlar.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir