Siyah Sarımsak Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kokusuz olması ve normal sarımsağa göre daha çok avantaja sahip olan siyah sarımsak birçok hastalığın devası olarak kabul edilmektedir.

Siyah sarımsak; yaklaşık 40 günlük bir zaman diliminde taze beyaz sarımsağa, nem kontrolü yapılıp yüksek sıcaklık uygulanarak elde edilir. Videoda siyah(kara) sarımsağı evde nasıl yapacağınızı izleyebilirsiniz.

Evde siyah sarımsak yapımı

Siyah sarımsak gerçekte bir teknoloji ürünüdür. Beyaz sarımsağın fermente olmasını sağlayan bir makinesi vardır. Sarımsaklar bu makineye yerleştirilir. 40 gün boyunca bekletilir ve sıcaklık, nem ayarlamaları yapılır.

Fermantasyon (mayalanma) cihazı içerisine sarımsaklar soyulmadan konur. 60 °C sıcaklıkta % 85-90 nem koşullarında 10.günden itibaren kararmalar meydana gelir. 40. gün tamamlandıktan sonra kararma gerçekleşmektedir.

Özetlersek siyah (kara) sarımsak; beyaz sarımsağın fermente edilerek, tamamen siyah rengini alması ile oluşmaktadır.

Siyah Sarımsak Fermantasyon Süreci
Kara sarımsak oluşum süresi

Siyah (Kara) Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Beyaz sarımsak, siyah sarımsak makinesi denilen bir makine yardımıyla fermantasyon sürecinden geçip kara sarımsağı oluşmaktadır. Siyah renge dönüşen sarımsağın besin içeriği de değişmektedir. Tadındaki acılık ve koku ortadan kaybolmaktadır.

Daha ayrıntılı olarak siyah sarımsağın faydaları nelerdir? konu başlığındaki yazımızı da okuyunuz.

Siyah sarımsağın ilk akla gelen faydaları; kolesterol seviyesini düşürmek, antiseptik özelliği ile vücudunuzu koruma altına almak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek olarak sıralanabilir.

Beyaz Sarımsağın Fermantasyon Sürecinde Neler Olur?

Fermantasyon (mayalanma) işlemi ile sarımsak başlarının karakteristik kokusunu veren öncül maddeleri alliin ve allicin azalır. En güçlü antioksidan S-allilsistein artar. Sonrasında da suyla çözünen bir hal alır.

Böylece sarımsakta var olan istenmeyen kokular yok olmakta ve tadındaki acılık kaybolmaktadır. Aynı zamanda da gıda değeri artmaktadır.

Siyah sarımsağın tadı nasıldır?

Siyah sarımsağın tadı kuru erik gibidir. Benzersiz tadı ile aynı zamandan hem tatlı, hem de tuzlu yemeklere müthiş lezzet katmaktadır.

Birçok kişi siyah sarımsağın tadına baktıktan sonra “lokum gibi” yenebiliyor demişlerdir. Lezzetine doyum olmayan siyah sarımsak özellikle somon balığı ile bir araya gelince ortaya çıkan muazzam tadı sayesinde yiyen herkesi etkilemiştir.

Siyah sarımsağı siz de evinizde yapabilirsiniz. Videoda bunu nasıl yapacağınız gösterilmiştir.

Siyah sarımsağın fiyatı ne kadar?

Fermantasyon işlemi sonucu elde edilen siyah sarımsağın Türkiye’de bilinirliliği artmakta ve üretimi yaygınlaşmaktadır.

Siyah sarımsak, Asya ve Kore’ye özgü gıdaların satıldığı yerlerden ya da internet üzerinden online satış mağazalarından satın alınabilinir. Siyah fermente sarımsağın 1 kg fiyatı ortalama 100-150 ₺ civarındadır.

Sağlık konusunda ilginizi çekebilecek konular

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir