Kısaca: Antioksidan

Antioksidan (yükseltgeme önleyici), vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi bir grup kimyasal madde olarak gıdalarla da alınmaktadır.

Antioksidanlar yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddelerdir. Gıdalarla aldığımız önemli antioksidanlar arasında, beta karoten, E ve C vitaminleri yer almaktadır.

Antioksidanlar nasıl etki ederler?

İçimize çektiğimiz havadaki oksijen, zehir etkisi gösteren serbest radikallerin ve  bazı maddelerin oluşmasına sebebiyet verir.

Örnek vermek gerekirse; demirin paslanması ya da balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi gibi oksijen zararlı etkilere sahiptir.

İşte burada vücudumuzda bulunan antioksidanlar devreye girer. Aldığımız nefes sonucu vücudumuz içinde oluşan serbest radikallere karşı etki göstererek, zararlı maddelerin vücudumuza zarar vermesine engel olurlar.

0

Kalp ve Damar Sağlığı için neler yemeliyiz?

Kalp ve damar sağlığı için yararlı bitki ve otlar: Soğan, Keten Tohumu ve Aspir. Yazımızda bu bitkiler ve otlar hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Kalp ve Damar sağlığımız için ne yemeliyiz? Kötü huylu kolesterolü düşüren...

0

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Siyah sarımsağın faydaları; kanserden kalp sağlığına, bağışıklığın güçlendirilmesinden cilt sağlığına kadar bir çok alana yayılmıştır. Siyah sarımsağın faydalarına geçmeden önce içerisinde B1, B6, C vitamini, kalsiyum, fosfor, manganez, kükürt, allil sülfür ve oleum allicine...