Aloe Vera Bitkisinin Yararları Nelerdir?

Kökeni Afrika olan aloe vera, zambakgiller familyasından kaktüse benzeyen bir bitkidir. Sıcağı çok sevdiği için, Türkiye‘de Günaydoğu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

Son zamanlarda özellikle güzellik alanında çığır açan aloe vera bitkisinin cilde ve daha bir çok soruna iyi geldiği araştırmacı uzmanlarca kanıtlandı.

Aloe veranın yararları sebebiyle Antik Mısır‘da ölümsüzlük bitkisi olarak kabul edilmiştir. Kızılderililer ise bu bitkiye cennetin sihirli değneği der.

Aloe Vera Bitkisinin Kullanım Alanları

Neredeyse mucizevi bir bitki olan aleo veranın içerdiği faydalı maddeler o kadar fazladır ki günümüzde ilaç yapımından başka, jelleri, kremleri ve suları satılmaktadır.

Aynı zamanda bu bitki günümüzde çeşitli ev yapımı ilaçların hazırlanmasında da kullanılmaktadır.

Aloe Vera bitkisindeki bileşim ve vitaminler

Mucizevi bitkinin kabuk ve jel bölümü barındırdığı; A, C, E, B1, B2, B3, B6 vitaminleri, aminoasitler, folik asit ve kolin vitaminleri ve birçok madde sebebiyle, başta cilde yararı olduğu gibi kabızlığa, saç bakımına, zayıflamaya, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi sağlığımız için inanılmaz faydaları bulunmaktadır.

Ayrıca, Aloe Vera’nın özünde B12 vitamini vardır ki bu, diyet yaptıkları için B12 eksikliği olan vejeteryan ve veganlar için önemlidir.

Aloe Ver’nın içerdiği amilaz ve lipaz enzimleri, yağ ve şeker molekülleri parçalayarak sindirime yardımcı olurlar.

Evinizde bu bitkiden bulundurun. Aloe Vera’nın ne gibi faydaları vardır?

Özellikle yanık tedavilerinde kullanılan aloe vera jeli, sindirim yolu ile de tüketilebilmektedir.

Yara etrafındaki kan dolaşımını artırır ve iyileşme süreçlerini belirgin bir şekilde hızlandırır. Bu nedenle yanık ve yaraların iyileşmesinde kullanılır. Yine ağız için yaraların ve diş eti iltihapların iyileşmesi içinde kullanılmaktadır.

Aloe Vera’nın öz suyu, ishal yapıcı özelliğiyle bağırsakları temizlemek ve vücudu arındırmak için tavsiye edilmektedir. Fakat bunu sık sık yaparsanız bu Aloe Veranın etkisi azalacaktır.

Cildi güneşten koruduğu gibi  saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi günlük saç yıpratıcı etkenlerden de korumaktadır. Saçların daha parlak ve daha ipeksi olmalarını sağlar. Aynı zamanda kepeği de yok edici özelliği vardır.

Aloe Vera aynı zamanda zayıflamaya yardımcı da olmaktadır.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir