Lavanta: Uykusuzluk, Depresyon, Ağrı ve Yaranın Devası

Lavanta; yaralara, baş ağrılarına ve depresyon gibi bir çok rahatsızlığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Lavantanın faydaları ve nasıl kullanacağınıza dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Lavanta neden sağlığımız için önemli bir bitkidir?

Hastalıkların günümüz dünyasında artmasının asıl sebebi doğal besinlerden ziyade endüstri ürünlerinin daha sık tüketilmesi veya kullanılmasıdır. Sentetik üretilen bir çok ürünü doğada bulmak mümkündür. Genetiğimize uygun ürünler doğal ürünlerdir. Pek çoğumuz bunun farkında. Doğal olmayan ürünleri kullanmamak ise hala elimizde.

Lavantanın harika kokusunu veren şey nedir?

Lavanta en fazla 1 m. uzayabilir. Gövdesi dört köşe kesitli, yeşil bir renge sahip olan hoş kokulu bir bitkidir. Fakat bu bitki 2.yılında odunsu bir gövdeye sahip olur. Griye çalan yeşil, ince uzun ve sizi kendinizden geçirecek kadar hoş kokulu yapraklara sahiptir.

Bu bitki, yaz aylarında uzun saplarının ucunda seyrek başaklar şeklinde, mavi renkli (lavanta mavisi) çiçekler açmaya başlar. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine özel kokusunu veren üzerindeki ufak yıldıza benzeyen tüylerdir.

Lavantanın sonbahar mevsiminde olgunlaşan küçük meyvelerinin her birinde, 4’er adet küçük bir fındık büyüklüğünde tohumu bulunmaktadır.

Lavanta Çiçeği

Lavantanın içimizi ferahlatan kokusunu, gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine veren şey, ufak yıldıza benzeyen tüylerdir.

Lavantanın toplanması ve saklanması nasıl yapılır?

Temmuz-Ağustos aylarında daha tomurcuk halindeyken toplanmalıdır. Saplarıyla beraber toplanan çiçekler, demet demet bağlanarak gölgelik bir alanda asılarak kurutulmaya bırakılır. Tamamen kuruyan bu çiçekler sapından ufalanarak ayrılır.

Aromatik bir bitki olan lavantanın ne gibi faydaları vardır?

Anavatanı Akdeniz havzası olan 20 kadar türü lavantanın; lavandula, lavandar, lavande olarak bilinen isimleri de bulunmaktadır. Bazı lavanta türleri ülkemizde de yetişmektedir.

Lavantanın/yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

  • Strese dayalı baş ağrılarında oldukça etkili, iyileştirici bir bitkidir.
  • Lavanta yapraklarından ve çiçeklerinden yapılan kürle pamuk yardımıyla akneli cildinizi temizleyebilirsiniz.
  • İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırma özelliği vardır.
  • Mide ve bağırsak gazlarının azaltılmasında önemli bir rol oynar. Hazımsızlık, mide ağrısı, şişkinlik ve ishalin tedavisine yardımcı olmaktadır.
  • Depresyona bağlı aşırı sinirlilik halinde yatıştırıcı rol oynar.
  • İyi bir uyku çekmek isteyenler için birebirdir. Sıcak suda birkaç lavanta çiçeği ile hazırlanmış içeceği içmeniz size rahat ve huzurlu bir uyku getirecektir.
  • Kusma sorunu olanlar için kokusu ile bulantı gidericidir.
  • Lavantanın yağı, böbrekleri temizleyerek idrar söktürür. Sistit ya da idrar torbasının iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Lavantanın antiseptik özelliği bulunmaktadır. Yaralarınızın üzerine ezilmiş lavanta yapraklarını örterek onların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Lavanta yağının kokusu; sivrisineklerin, tatarcıklar ve güve vb. türde böcekleri sizden uzak tutacaktır. Yapmanız gereken şey ise çok basittir: Açıkta kalan cildinize birazcık lavanta yağı sürmek.

Uygulayın: Banyo yaparken lavanta çiçeğinin rahatlatıcı etkisinden mutlaka yararlanın. 60 gr. lavantanın çiçeğini 2 litre suya ekleyin. Kaynama noktasına gelen suyu 10-15 dakika demlemeye bırakıp süzün. Sonrasında banyo suyunuza ekleyin. Eğer kan basıncı düşük bir insansanız bu sizi rahatlatacak ve size canlılık kazandıracaktır. Ayrıca sinirli haliniz ortadan kalkacak ve dingin bir insan olacaksınız 🙂

Lavanta bitkisinin yaşantımızda kullanıldığı yerler

 • Lavantanın esansı, parfümeri sanayisinde çok önemli bir ham maddedir.
 • Küçük keseler şeklinde yerleştirildiği çamaşırlara çok hoş, iç açıcı bir koku kazandırmaktadır.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için, lavantanın hoş kokusunun barındıran yastıklar bulunmaktadır.
 • 3 damla lavanta yağı bir içeceğe eklenerek tüketilebilir. Lavantanın çiçeklerinden çay da demlenebilir.

Türkiye’de Lavanta bitkisinin önemi ve turizme katkısı

Doğal ve bitkisel ürünlere tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ilginin artmaktadır. Doğal ve faydaları çok olan lavantanın önemi de gittikçe ülkemizde artmaktadır.

Lavantanın ismi, Edirne’de haziran ayında düzenlenen ‘Lavanta Günleri‘ festivaliyle bir kez daha gündeme geldi.

Ayrıca Isparta’ya bağlı Kuyucak köyünde 17 kadın bir araya gelerek kooperatif kurdular. Lavantanın üretimiyle ismini duyuran köy, 2016 yılı itibariyle turizm atağına da geçmiş bulunuyor.

Isparta’ya bağlı Kuyucak köyünü anlatan Lavanta Kokulu Köy isimli videoyu izlemeyi unutmayın.

Sağlığınıza iyi gelecek şifalı bitkiler ve otlar nelerdir?

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir