Hierapolis Antik Kenti ve Tiyatrosu

Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde bulunan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen çok sayıda tapınak ve diğer dinsel yapıların bulunması nedeniyledir.

Hierapolis Antik Kenti

Kenti ismi Bergama kralı 2. Eumenes tarafından M.Ö. 2. yy. başlarında kurulduğu ve Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı ve aynı zamanda amazonların kraliçesi Hieradan dolayı Hierapolis ismini geldiği bilinmektedir.

Hierapolis’de Anadolu Tanrısı olarak bilinen Apollon’a adanmış bir kutsal yer bulunmaktadır.  Teraslar üzerinde bulunan kutsal alan, mermerden inşa edilmiş merdivenlerle birbirine bağlanmaktadır. Geniş bir alana yapılan bu yapı, sütunlarla çevrilidir.

Tapınak merkezi olarak tanımlanan bu yapı daha sonra kehanet merkezi olarak tanımlanmıştır. Kehanet merkezi olarak kabul edilmesinin nedeni orta kısımda yer alan ve yeraltından çıkan zehirli gazdır.

Hierapolis’e iki taraftan giriş yapabilirsiniz: İlki Pamukkale travertenlerinin olduğu yerden yürüyerek, ikinci yol ise kuzey kısmında bulunan kapıyı kullanarak.

Hierapolis Antik Tiyatrosu ne zaman inşa edildi?

M.S 60 yılında yapımına başlanmış fakat büyük bir depremin nedeniyle inşasına M.S 62 yılında devam edilmiştir. Antik tiyatro, Severuslar döneminde M.S 206 yılında tamamlanabilmiştir.

Tiyatro kapasitesinin 9.500 kişi olmasından dolayı şehir nüfusunun 95.000-100.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Mitolojik konuların ele alındığı sahnelerde Helenistik dönem heykel sanatlarının etkilerini, kalabalık, hareketli ve canlı figürlerde görebiliyoruz. Bu figürlerde Bergama sanat ekolünün etkileri de bulunmaktadır.

Antik tiyatronun benzerlik gösterdiği diğer tiyatrolar

Sahne binasının kabartmalı frizlerle süslenmesi açısından tiyatro, Perge, Side ve Nyssa tiyatrolarıyla benzerlik göstermektedir.

Videoda Antik Kent Hierapolis detaylarıyla anlatılmaktadır.

Tarihi yerler ilginizi çekebilir

Savaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir