Safranbolu 400 Yıllık Gizli Tünelleri ile Göz Kamaştırıyor

Safranbolu’yu doğu, batı, kuzey, güney ve havadan izleyebilsek de, altıncı noktası olan yer altından da görebileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? Safranbolu aynı zamanda altında manzarası olan, dört yüzyıllık tarihi tünelleri bulunan mucizeler şehridir.

Safranbolu gizli tünelleri ne zaman keşfedildi

Selim Gültay’ın mihmandarlığında bu tarihi tünelleri keşfettik. Gözlerimize inanamadık; devasa bir buz dağı gibi gördüğümüz Safranbolu’nun neredeyse bir o kadar da yerin altında kökü varmış!

Şöyle bir düşünelim. 4 asır önce Avrupa‘daki en büyük kentlerin sokakları lağım pislikleri ile dolup taşarken klasik bir Türk kenti olan Safranbolu’da, modern bir altyapı ağının çoktan oluşturulduğunu görmek bizi sevindiriyor.

Bu tüneller ne işe yarıyordu?

Atık su yerin altından özel bir yapı sistemi kurularak algunlara taşınmaktaydı. Günümüzde hala çalışan bu sistemin en ilginç özelliğiyse, tünellerde bulduğumuz üst üste dizilen üç algunda gizlidir. Hani hep anlatılır durur ya, abdest suyu ile lağım suyunun birbirine karıştırılmadan evden çıkarıldığı bir sistem bu.

Asıl hazineler Safranbolu’da

Gömü arayan arkadaşlara hazine dolu bu tünelleri de görmelerini öneriyorum. Bakalım tarihi algunları karıştırdıklarında ne bulacaklar, ben bile merak ediyorum.

Alıntı: www.mehmetkutukcuoglu.com

Safranbolu gizli tünelleri turizme kazandırılıyor

Safranbolu’daki turizme büyük renk ve hareket katacak bu tünellerin turizme açılması ve tünellerin temizlenmesi için Safranbolu Mal Müdürlüğü’nce ihale düzenlendi. Yapılan ihale ile 30 yıllığına bu tünellerin temizlenip işletilmesi için en yüksek kira bedelini veren bir firma ihaleyi kazandı.

Türkiye’den ilginizi çekebilecek bir konu:

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir