6 ışık yılı uzaklıkta donmuş Süper Dünya keşfedildi

‘Süper Dünya’ terimi astronomide Dünya’dan daha büyük ancak Güneş Sistemi’mizdeki Üranüs ve Neptün gibi dev buz gezegenlerden daha küçük olan gezegenlere verilen isimdir.

Keşfedilen Süper Dünya: Barnard Yıldızı b

Güneş Sistemi’mize en yakın tek yıldız olan Barnard Yıldızı’nın yörüngesinde donmuş yeni bir gezegen keşfedildi. Bulunan bu yeni gezegene “Bernard Yıldızı b” adı verildi.

Uzay çalışmalarında çok yakın olarak kabul edilebilecek 6 ışık yılı (Yaklaşık 57 trilyon km) mesafedeki kırmızı cüce Barnard Yıldızı’nı inceleyen gökbilimciler, etrafında kütlesi yerküreden en az 3,2 kat büyük olan bir ‘Süper Dünya’ keşfetti.

Devasa büyüklüğü olan evrenimizde, bize Güneş Sistemimiz dışında en yakın 2.gezegen olma özelliğini taşıyan ve ‘Barnard Yıldızı b‘ adı verilen bu donmuş gezegen, kendi yıldızını dünya zamanına göre 233 günde bir dolaşmaktadır.

Yeni Keşfedilen Süper Dünya Çok Kalın Bir Atmosfere Sahip

Nature bilim dergisinde duyurulan bu keşfe göre, Londra’daki Queen Mary Üniversitesi öğretim üyelerinden Guillem Anglada Escude göre, bu gezegenin kayalıklardan oluştuğu ve muazzam kalın bir atmosfere sahip olduğu düşünülmektedir.

Dergide yazılanlara göre, bu Süper Dünya’da büyük bir ihtimalle su, hidrojen ve karbondioksit açısından zengin olduğu fakat bu elementlerin hepsinin yüzeyde donmuş halde bulunduğu bilgisi yer almaktadır.

Ayrıca Guillem Anglada Escude: “Keşfedilen bu gezegen için, kalın bir atmosferi olan ve hidrokarbondan oluşan Satürn’ün uydusu Titan‘a çok benzemektedir” diye ekleme de yaptı.

Barnard Yıldızı b: Çok Soğuk Bir Gezegen

Yeni keşfedilen gezegen, Dünya’ya göre kendi yıldızına daha yakın olsa bile, yıldızının küçük olmasında dolayı sadece yüzde 2 oranında güneş enerjisi alabilmektedir.

Gökbilimcilerin tahminine göre gezegenin yüzey sıcaklığı ortalama – 170 santigrat derecedir. Yani normal yaşam için oldukça soğuk bir gezegen.

Gökbilimciler ‘Barnard Yıldızı b‘nin yüzeyinde sıvı su bulunmadığını ve bu nedenle yaşanabilir bir gezegen olmadığının altını çiziyorlar.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir