6 ışık yılı uzaklıkta donmuş ‘Süper Dünya’ keşfedildi

Süper Dünya‘ terimi astronomide Dünya’dan daha büyük ancak Güneş Sistemi’mizdeki Üranüs ve Neptün gibi dev buz gezegenlerden daha küçük olan gezegenlere verilen isimdir.

Güneş Sistemi’mize en yakın tek yıldız olan Bernard Yıldızı’nın yörüngesinde donmuş yeni bir gezegen keşfedildi. Bulunan bu yeni gezegene “Bernard Yıldızı b” adı verildi.

Uzay çalışmalarında çok kısa bir uzaklık olarak kabul edilebilecek 6 ışık yılı (Yaklaşık 57 trilyon km) mesafedeki kırmızı cüce Bernard Yıldızı’nı inceleyen gökbilimciler, etrafında kütlesi yerküreden en az 3,2 kat büyük olan bir ‘Süper Dünya‘ keşfetti.

Dünyamıza Güneş Sistemimiz dışındaki en yakın 2.gezegen olma özelliğini taşıyan ve ‘Bernard Yıldızı b’ adı verilen bu donmuş gezegen, kendi yıldızını dünya zamanına göre 233 günde bir dolaşmaktadır.

Nature bilim dergisinde duyurulan bu keşfe göre, Londra’daki Queen Mary Üniversitesi öğretim üyelerinden Guillem Anglada Escude göre, bu gezegenin kayalıklardan oluştuğu ve muazzam kalın bir atmosfere sahip olduğu düşünülmektedir. Büyük bir ihtimalle su, hidrojen ve karbondioksit açısından zengin ve bunların hepsi yüzeyde donmuş halde bulunmaktadır.

Escude, “Keşfedilen bu gezegen için, kalın bir atmosferi olan ve hidrokarbondan oluşan Satürn’ün uydusu Titan’a çok benzemektedir” diye sözlerine devam etti.

Yeni keşfedilen gezegen, Dünya’ya göre kendi yıldızına daha yakın olsa bile, sadece yüzde 2 oranında güneş enerjisi alabilmektedir. Gökbilimcilerin tahminine göre gezegenin yüzey sıcaklığı ortalama – 170 santigrat derecedir. Yani normal yaşam için oldukça soğuk bir gezegen.

Gökbilimciler ‘Bernard Yıldızı b‘nin yüzeyinde sıvı su bulunmadığını ve bu nedenle yaşanabilir bir gezegen olmadığının altını çiziyorlar.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir