Tollund Adamı: Bataklık Mumyası Olan Adamın Gizemi

Tollund Adamı olarak bilinen bu mumya, MÖ 4. yüzyılda Roma öncesi Demir çağında yaşamış ve doğal koşullarla kendiliğinden mumyalanma işlemine uğramış bir adamın cesedine verilen isimdir.

Arkeologlar; doğal bataklık mumyası olan bu adamın 2400 yıl önce, Demir Çağı insanlarınca kurban edildiğine ve bataklığa atılarak tanrılara sunulduğuna inanıyor. Bazı uzmanlar ise onların mahkum ya da göçmen olabileceğini düşünüyor.

Tollund Adamı nasıl öldürüldü?

Tollund Adamı boynundan asılarak öldürülmüş. Boynundaki örülmüş ip ise hala yerinde. 1950 senesinde Danimarka’daki Jutland Yarımadası‘nda bir torf bataklığına gömülü şekilde bulundu.

Bu tür buluntulara bataklık cesetleri adı verilmektedir. Çeşitli nedenlerle bataklığa atılmış olan bu insan cesetleri, bataklıktaki asidik ortam nedeniyle bu zamana kadar şaşırtıcı derecede iyi korunarak ulaştı.

Danimarka’daki Jutland Yarımadası’nda çok sayıda bataklık cesedi bulunmuştur

Çok sayıda bataklığa sahip Danimarka‘da bataklık cesetlerine çok sık rastlanmaktadır. Tıpkı Tollund Adamı gibi burada bulunan bu cesetler bataklık yosunlarının ürettiği asitler sebebiyle 2000 yıldır bozulmadan günümüze kadar ulaşmışlardır. Bu cesetlerin çoğu Danimarka’da hala bataklık kömürünün kullanıldığı 1800 ila 1960 yılları arasında bulunmuşlardır.

Doğal mumya o kadar iyi korumuştur ki, özellikle başı ve yüzü neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bundan dolayı bulunduğunda Tollund Adamı’nın yakın bir zaman önce öldürülmüş bir cinayet kurbanı olduğu fikri ağır basmıştır.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir

Bataklığa Atılan Bu İnsanlar Neden Öldürüldüler?

Danimarka’da insanlık henüz Demir Çağı’nda iken yazı olmadığı için bu insanların neden öldürüldükleri konusunda kesin bir bilgi henüz mevcut değil. Ancak o dönemlerde ölülerin çoğunun yakıldığı bilmekteyiz. Bundan dolayı Tollund Adamına benzer diğer bataklık cesetleri ölülerden farklılık göstermektedir.

Bu bataklıklara aynı zamanda köpekler de kurban edilip atılabiliyordu. 2015 yılında Danimarka’daki bir bataklıkta MS. 250 yıllarına ait 13 köpek cesedine rastlandı. Köpeklerden birinin boynunda ise bir çelenk vardı.

https://www.youtube.com/watch?v=J9mhD7-4IIg
Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir