Peru Antik Kanalları: Büyük sır uzaydan çözülebildi

Peru’nun güneyindeki kurak vadilerde yer alan Peru Antik Kanalları üzerinde bulunan şekiller buralarda daha önceden yaşamış gelişmiş bir toplumun yaşadığı izlenimini uyandırmaktadır.

Spiral şeklindeki Peru Antik Kanalları ne zaman yapıldı?

Spiral şeklinde yapılan bu huniler, Peru’nun Nazca bölgesinde M.Ö. 1000 ila M.S. 750 yılları arasında yaşayan topluluklar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Nazca’da yaşayan antik toplumların yıllarca devam eden kuraklığa rağmen nasıl hayatlarını devam ettirdikleri hep merak konusu olmuştu.

Spiral kanallar suyu çıkarmak için geliştirilmiş hidrolik bir sistem

İtalya’da bulunan Çevre Analizi Metodoloji Enstitüsü’nden Rosa Lasaponara, spiral şeklindeki bu deliklerin suları çıkarmak için geliştirilmiş hidrolik bir sistem olduğunu düşünüyor. Bu yapılar sayesinde bu kurak bölge büyük bir dönüşüm geçirdi.

Yeraltında biriken sular bir dizi kanalla ihtiyaç olan bölgeler taşınıyor, artan kısmı ise rezervuarlarda tutuluyordu. Su akışını sağlayabilmek için kanalların üzerinde spiral huni şeklinde bacalar yapılmıştı. Bu huniler sayesinde kanala rüzgar girmekte ve böylece su akışı sağlanmaktaydı.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir