Kısaca: Karbondioksit

Karbondioksit; bileşik formülü CO2, yoğunluğu 1,52 olan, sıfır (0) Co ve 35 atmosfer basıncı altında kolaylıkla sıvıya dönüşebilen, ekşimsi bir tada sahip bir gazdır.

Karbondioksit nasıl oluşur?

Kömür yada hidrokarbonların yanması, sıvıların fermantasyonunun yanı sıra insan ve hayvan solunumu sonrasında karbondioksit oluşmaktadır.

Uzay var olan CO2 molekülleri ise, süpernova sonrasında nebulada (bulutsu) oluşmuştur. Bu moleküller uzayın çok soğuk olmasından dolayı katı fazda bulunmaktadır.

Karbondioksitin önemi nedir?

Fotosentez sırasında ışık ve su ile birlikte; algler, bitkiler ve siyanobakteriler, karbonhidrat enerjisi ihtiyaçlarını gidermek için karbondioksit absorbe ederler. Yaşam döngüsü için vazgeçilmezdir.

Karbondioksitin kullanım alanları nelerdir?

Gıdadan yağ sanayisine kadar pek çok farklı sektörde, değişik amaçlarla bu gaz kullanılmaktadır.

Hemen hemen herkesin bildiği kullanım alanı gazlı içeceklerdir. İçeceğin içindeki gaz karbondioksittir.

CO2, bira ve şarap üretiminde, gıdalarda çoğunlukla asit düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Yangın söndürme tüplerinde etken madde olarak karbondioksiti görmek mümkün. Sıvı ve katı formları iyi bir soğutucudur. Soğutucu özelliği sayesinde ve özellikle sağlık alanında ve birçok alanda kullanımı yaygındır.

Yüzme havuzlarında pH kontrolü için CO2, kullanılmaktadır.

Bilinen ilk lazer türü karbondioksit lazerlerdir.

0

Karbondioksit Seviyesi Tarihimizdeki En Yüksek Düzeyde

Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden biri olan Hawaii’deki en eski gözlemevinde yapılmış olan ölçümler şunu göstermiştir ki, zararlı sera gazlarından olan karbondioksit (CO2) seviyesi endişe verici boyutta. Mauna Loa Gözlemevi 1958 yılından beridir atmosferdeki karbondioksit...

0

Küresel Isınma Nedir? Dünyamızı Nasıl Etkilemektedir?

Küresel ısınma sözlük anlamıyla; bir yıl boyunca dünyadaki kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Günümüz iklim bilimcileri küresel ısınma konusunda aynı fikre sahiptir ve bu konuda uyarılarda bulunmaktadırlar. Tüm...