Zamanın Ruhu: Korku mu? – Sevgi mi?

Zamanın Ruhu olarak çevirebileceğimiz kavram olan ZeitGeist, filmde hedef olarak Amerikalıları almaktadır. Bu filmi yapanlar da Amerikalılar. Peki Almanca bir ad seçmeleri ne anlama geliyor.

ZeitGeist Almanca Zamanın Ruhu demek

Yüzyıl öncesinde Alman Filozofların bulmuş olduğu bu terim : Belirli bir toplumun belirli bir dönem/çağ içindeki ortak hafızası anlamına gelmektedir.

Zamanın ruhundan kastedilen şey kendi çağımızda/zamanımızda etki altında kaldığımız sistem, bize insan olduğumuzu unutturuyor ve birkaç insanın çıkarları için bitmeyen, anlamsız  savaşlar içine girmemize neden oluyor.

Aşağıdaki yazılanlar videoda gösterilen filmden alıntıdır.

Parola  : “Böl ve Yönet”

İnsanlar, herşeyden soyutlanmış olarak davranmayı sürdürdüğü sürece küreselleşme saçmalığına boyun eğmiş bir hayat yaşayacaktır. Kendilerini gizleyen perde arkasındaki bu kişiler bu gerçeğin farkındalar.  Perde arkasındaki kişiler şunun da farkındalar: İnsanların doğanın bir parçası olduğu gerçeğini farkettiklerinde kendi gerçek güçlerini anlayıp dünyayı soyup soğana çevirdikleri bu zeitgeist sisteminin domino taşları gibi başlarına yıkılacağının da farkındalar.

Koca bir yalan olan ne?

İçinde hayatımızı sürdürdüğümüz bu sistem bize sürekli güçsüz, dayanıksız olduğumuzu dayatmakta; toplumun ise kötü olduğunu ve suç batağına saplandığını tekrar edip durur. Sıkı durun. Bunların hepsi koca bir yalan!

Neden biliyor musunuz? Çünkü biz çok güçlüyüz ve mükemmeliz.

Kim olduğumuzu anlamamız nereye gittiğimizi bilmememiz için hiçbir sebep yok. Sıradan bir kişi güçlü olamaz diye bir şey yoktur. Bizler birey olarak da inanılmaz güçlü varlıklarız.

Artık ırkçılık, cinsel ve dinsel istismar ve de aşırı milliyetçilik eskisi gibi değil. Dünyada kendisini tek bir organizma gibi hisseden bir bilinç gelişmeye başladı. Gelişen bu bilinç bizlere şunu söylüyor: Savaş halinde olan bir organizma kendini yok eder!

Hayat; gerçek mi yoksa bir gezinti mi?

Yaşama gözlerimizi açtığımızda bu hayat bize lunaparkta gibi gelir. Ve bunun çok gerçekçi olduğu yanılsamasına kapılırsın. Aslında zihnimiz oldukça güçlüdür. Yapılan bu gezinti bir aşağı bir yukarı devam eder, döner durur, seni heyecanlandırır, ürpertir ve parlak renklerle doludur. Bir süre sonra bu gürültülü ve çok eğlenceli olmaya da başlar. Sonrasında bu gezintiye uzun süre devam edenler soru sormaya başlarlar. Bu gerçek mi yoksa bir gezinti mi? Aralarından bazıları bu sorunun cevabını hatırlar ve şöyle der: Hey! Merak etme korkmana gerek yok. Çünkü bu yalnızca bir gezinti.

Ama biz bu cevapları veren insanları öldürdük.

Susturun şunu! Ben bu gezintiye çok fazla yatırım yaptım, susturun şunu!

Şu büyük banka hesaplarıma ve aileme bir baksanıza, bu gerçek olmalı…

Bu yalnızca bir gezintiydi. Fakat bunu bize anlatmaya çalışan tüm iyi insanları öldürdük, hiç farkettiniz mi? Ve şeytanın fitne tohumları ekmesine müsaade ettik. Fakat mühim değil, çünkü bu yalnızca bir gezinti ve bunu istediğimiz zaman değiştirebiliriz. Bu yalnızca seçim sorunu. Çaba yok, çalışmak yok, iş yok, para kazanmak yok. Şimdi seçiminizi yapın.

Korku ve sevgi arasında.

Devrim şimdi başladı…

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir