Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki  Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucundadır.

Akyaka; ahşap balkonları, uçurtma sörfü, huzurlu denizi ile görülmesi gereken bir yer. Alaçatı’ya kesinlikle yeni bir alternatif ve keşfedilmeyi hakediyor.

Akyaka’yı en özel kılan unsurlardan biri de Kadın Azmağı’dır. Akyaka’nın hemen yanı başından ağaçlar ve sazlıklar arasından süzüle süzüle Gökova Körfezi’ne doğru akan Kadın Azmağı doğal bir akvaryum özelliğine sahiptir.

Türkiye’de 1980’lerde yaşanan turizm patlaması ile birlikte Akyaka’da da bir patlama yaşanmıştır. Günümüzde “turistik belde” görünümünü almıştır. Yerli ve yabancı turistleri Akyaka’ya çeken etkinlikler içinde “Kadın Azmağı”nın sevimli konukları olan su samurlarını da (lutra lutra) gözardı etmemek gerekir.

Kadın Azmağı’na Ulaşım Oldukça Kolaydır

Hem yürüyerek veya hem de teknelerle buraya ulaşmanız mümkündür. Azmağın serinliği, şiirsel güzellikteki su altı bitki örtüsü, elinizle tutuverecekmiş hissine kapılacağınız balıkları, kaplumbağaları, üzerinde süzülen ördekleri ve şirin su samurları yörenin doğal güzellikleri.

Ayrıca Akyaka’nın güneyinde yer alan “Gökova” sazlığının göçmen kuşları, flamingolar ve pelikanlar da Akyaka’ya ayrı bir muhteşemlik katarlar.

 

Azmak kenarında birbirinden güzel ve hoş lokantalar mevcut. Sabah kahvaltısı ile güne başlayıp gece geç saatlere kadar hizmet veren bu lokantalarda taze deniz ürünleri olmazsa olmazlar arasında.

Eşsiz doğal güzellikler içinde Akdeniz ve Ege balıklarını tatmanın, ekmeğinizi azmaktaki balıklar ve ördeklerle paylaşmanın zevkine doyum olmaz tabii ki.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir