Kadın Azmağı: Akyaka Beldesinin Yaşanılan Cenneti

Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka Kadın Azmağı, Gökova körfezinin doğu ucundadır.

Kadın Azmağı Hikayesi

Azmak Nehri, Kadın Azmağı olarak bilinmektedir. Peki neden bu nehre Kadın Azmağı denmiştir?

Eskiden köylerde su olmadığı için, köylü kadınlar çamaşırlarını bu nehirde yıkarlarmış. Bu sebeple Azmak Nehri’ne yöre halkı Kadın Azmağı demiş. Azmak Nehri 2 km boyunca uzanmakta ve oradan da denize bağlanmaktadır.

Akyaka Kadın Azmağı Alaçatı’nın alternatifi

Akyaka; ahşap balkonları, uçurtma sörfü, huzurlu denizi ile kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Alaçatı’ya kesinlikle yeni bir alternatif ve keşfedilmeyi hakediyor.

Akyaka’yı en özel kılan unsurlardan biri de Kadın Azmağı’dır. Akyaka’nın hemen yanı başından ağaçlar ve sazlıklar arasından süzüle süzüle Gökova Körfezi’ne doğru akan Kadın Azmağı doğal bir akvaryum özelliğine sahiptir.

Türkiye’de 1980’lerde yaşanan turizm patlaması ile birlikte Akyaka’da da bir patlama yaşanmıştır. Günümüzde turistik belde görünümünü almıştır.

Kadın Azmağı Genel Görünüm
Akyaka; ahşap balkonları, uçurtma sörfü, huzurlu denizi ile mutlaka görülmesi gereken bir belde. Alaçatı’ya kesinlikle yeni bir alternatif ve keşfedilmeyi bekliyor.

Birçok hayvan, bitki türü ve berrak akan suyu ile doğal bir akvaryum olan Kadın Azmağı turistlerin gözdesi konumunda

Doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi’ne dökülen Kadın Azmağı Deresi, su samurundan deniz kaplumbağasına kadar pek çok hayvan türünün yanısıra bazıları tropikal iklimlerde yetişebilen farklı bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl bir milyonu aşkın yerli ve yabancı turistleri Akyaka’ya çeken etkinliklerin içinde Kadın Azmağı’nın sevimli konukları olan su samurlarını (lutra lutra) ve deniz kaplumbağalarını gözardı etmemek gerekir.

Akyaka Azmak Nehri’nde yüzen bir kaz

Azmağın serinliği, şiirsel güzellikteki su altı bitki örtüsü, elinizle tutuverecekmiş hissine kapılacağınız balıkları, kaplumbağaları, üzerinde süzülen ördekleri ve şirin su samurları yörenin doğal güzellikleri.

Ayrıca Akyaka’nın güneyinde yer alan Gökova sazlığının göçmen kuşları, flamingolar ve pelikanlar da Akyaka’ya ayrı bir muhteşemlik katarlar.

Akyaka turizm belgesindeki Kadın Azmağı’na ulaşım nasıldır?

Dalaman Havaalanı ile Gökova kavşağı arası otomobille yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede. Kavşaktan sonra 10 dakika içerisinde Akyaka’ya varabilirsiniz. Eğer bütün yolu otomobille gitmeyi düşünüyorsanız Muğla’dan sonra gözünüz sağ tarafta olsun, manzaraya bakacağım derken Akyaka girişini kaçırmayın. 🙂

Sabahtan gece geç saatlere kadar süren lokanta hizmetleri

Azmak kenarında birbirinden güzel ve hoş lokantalar mevcut. Sabah kahvaltısı ile güne başlayıp gece geç saatlere kadar hizmet veren bu lokantalarda taze deniz ürünleri olmazsa olmazlar arasında.

Eşsiz doğal güzellikler içinde Akdeniz ve Ege balıklarını tatmanın, ekmeğinizi azmaktaki balıklar ve ördeklerle paylaşmanın zevkine doyum olmaz tabii ki.

Türkiye’den ilginizi çekebilecek yerler:

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir