Ay’da Koloni Kurmak Artık Bilimkurgu Değil

Bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip Ay’da koloni kurmak için ayrıntılı bir plan geliştirdiler.

Ay’da Koloni Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Yahoo’da yayınlanan bir rapora göre Ay’a gidip orada kalmak ve sonrasında geri gelebilmek için 10 milyar dolarlık bir maliyet yeterli gözüküyor. Araştırmacılara göre, bu proje 5-7 yıl içinde hayata geçirilebilir. Fakat maliyetler düşünüldüğünde; bu kabul edilemez derece yüksek bir rakam. Bu ise büyük bir sorun oluşturmakta.

NASA içindeki araştırmacılar ile biliminsanları bu ekibin birer parçasını oluşturuyor. Ancak ABD uzay ajansının ayırmış olduğu kaynak, Ay’da koloni kurma projesi için değil Mars’a insansı bir yolculuk için. Öyle bile olsa NASA Ay’a koloni kurma projesi için düşüncelerini yeniden gözden geçirebilir.

Ay’a Koloni Kurmanın Maliyeti Azaltılabilir mi?

3 Boyutlu baskı teknolojisi ile Dünya’dan transfer ihtiyacı olmadan Ay’daki mineraller kullanılarak farklı nesneler üretilebilir. Dahası ise; SpaceX firmasının ürettiği yeniden kullanılabilir roketler ile güneş pili ekipmanları fırlatma maliyetlerini düşürmektedir.

Bununla birlikte robotların inşaa ettiği şişme odalar ve bahçeler ile donatılmış bir Ay üssü yıllarca yaşamaya olanak sağlayacak bir yer olabilir. Bu koloniler Ay tabanını genişleterek 10 yıl gibi bir süre içinde kalıcı olan 100 kişi kapasiteli bir üs kurulabilir.

Oldukça eğlenceli bir şekilde anlatılmış aşağıdaki videoyu izlemeyi unutmayın.

Kaynak: blastingnews.com

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir