Kısaca: Ada Nedir?

Ada, çevresi tamamen sularla çevrili kara parçasına verilen isimdir. Dünyadaki adaların tamamı 10 milyon km2‘lik bir alan kaplamaktadır.

Ada kaça ayrılır?

Adalar  tek tek ya da gruplar halinde olabilir. Bu şekilde olan adalara “takım ada” adı verilir. Yarım ada ise suyla çevrili, ancak bir tarafından ana kara parçasına bağlı olan coğrafi şekildir.

Yer bilimi açısından ise adalar, kıtasal ve okyanus adaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yüzen adalar yeni bir yer bilimi konusuna girmektedir. Yüzen ada, kalınlığı birkaç cm’den birkaç m’ye kadar sıralanan bataklık, çamur ve yüzen sucul bitkiler kütlesine verilen bir isimdir.

0

İstanbul’da Sonbahar: Teoman – Şarkı Sözleri ve Klibi

Teoman – İstanbul’da Sonbahar şarkı sözleri ve video klibi İstanbul’da Sonbahar: Teoman efsane şarkısını yeniden yorumlamış, yeni hali daha hoş olmuş 🙂 Mevsim rüzgarları ne zaman eserse O zaman hatırlarım çocukluk rüyalarım Şeytan uçurtmalarım...

0

Paskalya Adası: Dünyanın En Yalnız Adalarından Birisi

Paskalya Adası, Güney Amerika Kıtası’na 3500 km mesafede, dünyanın en yalnız adalarından birisi. Ada yerlileri burası için toprağın sonu ifadesini kullanıyorlardı. Halk dilindeki adı ise Rapa Nui. Buraya paskalya adını veren kişi Hollandalı bir...