Mars Yüzeyinde Fotoğraflanan İki Farklı Güneş Tutulması

NASA‘nın Curiosity aracı, güneş ışığı filtreli kameralarını kullanarak, Mars gezegenine ait iki uydu olan Phobos ve Deimos’un neden olduğu güneş tutulması olayını fotoğraflamayı başardı.

Mars gezegeninden ait Phobos ve Deimos uydularının yarattığı Güneş tutulması

Mars Curiosity aracı, Phobos ve Deimos isimli iki doğal uydunun (Mars’ın ayları) fotoğraflarını tam Güneşin önünden geçerken çekmeyi başardı. Normale göre küçük olan bu uydular, her ne kadar Güneş’i tam olarak kapatamasalar bile yine de küçük bir tutulmaya sebep oldular.

26 km. genişliğine sahip Phobos uydusu, 26 Mart 2019’da Güneş’in önünden geçti. Bu geçişi Curiosity aracı kaydetti. Mars’ın uydusu Phobos’un, dünyamızın uydusu Ay gibi Güneş’i tamamen örtmediği için halkalı tutulma meydana geliyor.

Curiosity aracının 25 Mart 2019 tarihinde yakaladığı Güneş tutulmasının geniş alan görüntüsü

Mark Lemmon : “Bu türdeki güneş tutulması olayları insanların ilgisi çekiyor.”

Curiosity’nin üzerinde bulunan bir kamera olan Mastcam’in ortak araştırmacısı Texas A&M Üniversitesi’nden Mark Lemmon, “Zaman içinde daha fazla gözlem yapılması, her bir yörüngenin ayrıntılarını azaltmaya yardımcı olur.” dedi.

Astronomi (Gökbilim) camiasından, Curiosity ekibinde yer alan Mark Lemmon, Mars’ta meydana gelen gün doğumu, gün batımı, güneş tutulması ve çeşitli hava olaylarının insanların ilgisini çektiğini ve heyecanlandırdığını ifade etti.

İlginiz çekebilecek konular

Phobos’a ait Güneş tutulmasının fotoğrafı

Deimos’a ait Güneş tutulmasının fotoğrafı

 

 

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir