Çiçek Gibi Açan 450 Yaşındaki Süpernova

Çiçek gibi açan bu süpernova 1572 yılında beyaz bir cücenin patlaması ile gökyüzünde parladı. Çıplak gözle gözlenebildi. Tycho Brahe gibi astronomlar bugün ki gibi yeterli ekipmanları olmamasına rağmen bu olayı gözlemlemeyi başardı.

Çiçek Süpernova 450 yıldır açmaya devam ediyor

Biz Tycho süpernovası olarak bilinen bu gök olayını görme şansını kaçırdık. Ancak Chandra X-ışını Gözlemevi verileri sayesinde 450 yıldır çiçek açmaya devam eden bu süpernovayı görüntüleyebildik.

Bir grup gökbilimci 2000-2015 yılları arasında Chandra Gözlemevinin verilerini derleyerek, devam eden bu genişlemeyi bir video oluşturarak izlememize imkan sağladılar.

10 bin ışık yılı uzaklıktaki yer alan bu Süpernovanın kabarık bir yapısının olduğu bu görüntülerden anlaşılabiliyor ve dünyamızdan hala büyümeye devam ettiğini görebiliyoruz.

Gaz yoğunluğu farklılık gösteriyor

Çemberin sağında ve sağ altında olan kısımlarının sol kısımlara göre iki kat daha hızlı genişlediğini de fark ettiler. Bunun nedenin gaz yoğunluğu farkından kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Bunu aşağıdaki filmde ayrıntılı bir izleyeceğiniz bu gök olayını Gökbilimciler kendi bulgularındaki radyo dalgalarının tüm özelliklerini ayrıntılı bir bildiri olarak yayınlayarak duyurdular.

Çeviri: İngilizce içeriğe bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir