Guinness’e Giren Satranç Koleksiyonu Müzesine Kavuştu

Dünyanın en büyük satranç koleksiyonu, işadamı Akın Gökyay’a ait. Gökyay, hobiden tutkuya uzanan 40 yıllık satranç yolculuğunu başkent Ankara’da müzeye dönüştürerek tamamladı.

Dünya’nın En Büyük Santranç Koleksiyonu

Akın Gökyay 1975 yılından beridir 6 kıtada toplam 103 ülkeden topladığı ve Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini alan 540 adet satranç takımından oluşan satranç koleksiyonu, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Müze, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi açılış töreni, 12 Ekim 2015 tarihinde Ankara Hamamönü‘nde ziyaretçileriyle buluştu.

Akın Gökyay’ın bu tutkuya dönüşen bu serüveni,  1975 yılında yaptığı bir iş seyahatinde başlamış. Milano’da vitrinde görmüş olduğu satranç takımını almak isteyen Gökyay, ancak 3 günlük bir bekleyişin ardından bunu yapabilmiş.

Satranç Müzesi’nde de sergilenen bu takımdan sonra Gökyay, seyahatlerinin bir bölümünü sadece dünyanın en eski bilgelik oyunu olan satranç takımlarını toplamaya ayırmış.

Bu Santranç Koleksiyonu 4 Milyon ₺ değerinde

Satranç koleksiyonu içinde yer alan takımların arasında, seyahat ettiği ülkelere özgü madenden, taştan, ağaçtan, metalden, balık kemiğinden, mermerden, sabun taşından, keçeden, kristalden, camdan, mermer tozu ile polyesterin karışımından yapılan döküm satrançlar bulunmakta ve alındıkları bölgelerin kültürlerini yansıtmakta.

Gökyay, halen yolculuklara çıkarak satranç koleksiyonu için yeni takımlar aramayı sürdüyor. 75 yaşındaki Akın Gökyay’a ait  koleksiyonunun değeri 4 milyon ₺’ye ulaşan tam bir hazine özelliğine sahip.

Satranç severlere duyurulur.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir