Ay’a gidecek ilk kadın astronot için tarih belli oldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2024 yılına kadar Ay’a ilk kez bir kadın astronot göndermeyi amaçlıyor. 1969 yılındaki Apollo 11 görevinden tam 50 yıl sonra gerçekleşecek göreve, Ay tanrıçası olarak da bilinen Artemis‘in adı verildi.

50 yıl sonra Ay’a İnsanlı İlk Uçuş: İlk Kadın Astronot

NASA yöneticilerinden Jim Bridenstine, “Apollo’dan 50 yıl sonra Artemis programı Ay’a bir sonraki erkek astronotu ve ilk kadın astronotu taşıyacak” şeklinde bir açıklama yaptı. Bridenstine, Amerikalı astronotların 2024 yılına kadar Ay’a inişi gerçekleştirmek adına çalışmaları sürdüklerini sözlerine ekledi.

NASA’nın iletişim yetkilisi Bettina Inclan ise, 50 yıl önce Ay‘a giden 12 astronotun hepsinin erkek olduğunu hatırlattıktan sonra “Ay yüzeyinde daha önce hiçbir kadın yürümemişti” dedi.

Yeni Ay görevi, ABD Başkanı Donald Trump tarafından duyruldu

Trump, NASA’ya bu yeni görevi için ek 1.6 milyar dolarlık bütçe oluşturulduğunu söyledi. Başka Trump “Benim yönetimimde NASA’yı eski görkemli konumuna getiriyoruz. Ay’a tekrar gideceğiz ve sonra da Mars’a” diyerek sözlerini tamamladı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, en kısa süre içinde yeni bir Ay misyonu başlatacaklarını ve orada kalıcı olmak istedikleri ifade etti.

Bridenstine “Mümkün olan en kısa zamanda Ay’a dönmemiz çok önemli. Bu defa Amerika Birleşik Devletleri Ay’da kalıcı bir üs kuracak” dedi.

Daha önce yapılan Ay misyonlarına değinen Bridenstine, “Bu sefer bayrak dikip ve ayak izi bırakıp, 50 yıl dönmemek üzere Ay’dan ayrılmayacağız” diyerek sözlerine devam etti.

Bridenstine son olarak “Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), dünyadaki diğer tüm ülkelerinden farklı olarak Ay misyonuna, insanların düzenli olarak gidip gelmesini sağlayacak şekilde sürdürülebilir bir anlayışla hazırlandığını” bildirdi.

Uzaya Çıkan İlk Kadın Kozmonot Valentine Tereshkova hakkında hazırlanmış videoyu izlemeyi ihmal etmeyin.

Ay hakkında ilginizi çekebilecek konular

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir