Mars Atmosferinde Atomik Oksijen Kalıntıları Bulundu

NASA’nın yaptığı son araştırmalarda, çok eski zamanlarda Mars çevresinde kalın bir atmosfer tabakasının bulunduğu ama güneş fırtınaları nedeniyle dağıldığı gösterilmiştir. Fakat Kızıl gezegen Mars’ın etrafında bulunan gaz tabakasının içinde hala atomik düzeyde de olsa oksijen kalıntılarının bulunduğu belirtilmektedir.

Mars atmosferinde atomik oksijen ilk defa 40 yıl evvel bulunmuştu. Ancak o zamanlar atomik oksijen miktarının ölçülmesi o zamanki teknoloji ile mümkün değildi.

Günümüz teknolojisi kullanılarak SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) adlı uçan bir gözlemci araç, güneş sistemi dışındaki yakın çevremizdeki yıldızların iç kısmını ve aynı zamanda da gezegenlerin atmosferini inceleyecek şekilde tasarlandı.

Araştırmacılara göre, Mars ve benzeri gezegenlerdeki atomik oksijenin saptanabilmesi ve uzak kızılötesi dalgaboyunun gözlemlenebilmesi için, dünyanın atmosferinden uzaklaşılması ve oldukça hassas cihazların kullanılması gerekmektedir.

Mars Atmosferindeki Oksijen Eskiden Daha Fazla Düzeydeydi

Atomik oksijene Mars atmosferinin mezosfer tabakasında rastlanmıştır. Araştırmacılar bekledikleri miktarın yarısı kadar miktarda bir oksijen bulabilmişlerdir. Bunun nedeni, araştırmacılara göre çevre şartları nedeniyle atmosfer tabakasının incelmesi olabilir.

Tüm bu araştırmalar, eski zamanlardaki Mars atmosferinin şuandaki oksijen seviyesinden çok daha fazla oksijen barındırdığını ortaya çıkardı. Mars atmosferindeki atomik düzeydeki oksijen varlığının kimyasal reaksiyonlar mı yoksa yüzeydeki ilkel yaşamın kalıntıları sonucunda mı oluştuğu ise henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir