Gökpınar Gölü: Rengiyle Büyüleyen Doğal Akvaryum

Gökpınar Gölü nerede? Gökpınar Gölü hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sivas iline bağlı Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü, berrak suyu ve turkuaz mavisi görüntüsüyle doğal akvaryum özelliğinde ve irtifa dalışında merkez olma yolunda ilerliyor.

Gökpınar Gölü, Sivas kent merkezine ne kadar uzaklıktadır?

Sivas şehir merkezine 147 km, Gürün ilçesi merkezine 10 km uzaklıktaki Gökpınar Gölü, birbirinden güzel florası ve faunasıyla görenleri büyülüyor. Bu göl, doğal akvaryum özelliği ile her geçen gün ilgi odağı olma yolunda ilerliyor.

Gölün bu kadar temiz ve berrak olmasının en büyük nedeni, hemen hemen her tarafında sürekli kaynayan suların olması.

Göl dipten gelen kaynaklarla beslenmektedir

Dipten çıkan kaynaklarla beslenen ve 15 metre derinliğe sahip bu turkuaz renkli göl, hem yerli hem hem de yabancı gezginlerin ilgisini çekiyor. Su altı sporuna ilgi duyan insanların uğrak yeri olan bu gölde, son yıllarda sık sık irtifa dalışları da gerçekleştiriliyor.

Gökpınar Gölü Dalış
Hemen hemen her yerinde sürekli kaynayan sular bulunmakta

Göl çevresinde pek çok etkinlik için olanak bulunmakta

Komşu şehirlerden günübirlik dinlenme için gelen ziyaretçiler, gölün etrafında yürüyüş yaparak hoş vakit geçiriyorlar. Göl etrafında bulunan lokanta, otel, cami, basketbol, voleybol, çim futbol sahası ve mesire alanları ile yerli ve yabancı turistlere (gezginlere) hem konaklama hem de sosyal etkinlik seçenekleri sunuyor.

Göl aynı zamanda dalış için eğitim amaçlı olarak da kullanılmakta. Bu özelliği ile yüksek irtifa dalışı için en uygun alanlardan birisi konumunda.

Gökpınar Gölü Dalgıç Eğitimi ve Turizme Katkısı

Dalgıç yetiştirme konusunda Gökpınar Gölü‘nün son derece iyi bir konumda bulunuyor. Bu konumu değerlendiren yetkililer, balık adam yetiştiren  kulüpler kurarak balık adamlar yetiştirdiler. Şimdilerde balık adam yetiştiren 3 kulüp bulunuyor. 2002 – 2011 yılları arasında yalnızca bir kulüp 450 balık adam yetiştirmiştir.

Teorik olarak eğitimlerine başlanan balık adamlar, havuzun dalışlarından sonra ilk dalışlarını bu gölde yapıyorlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra deniz dalışına hazır hale geliyorlar. Buralarda işi pekiştirdikten sonra deniz dalışına gidiyorlar.

Görüntüleri izlerken kendinizi Gökpınar Gölü’nün içinde gibi hissediyorsunuz.

Yılın 12 ayında gölden faydalanmak mümkün

Özellikle mevsim değişimlerinden etkilenmeyen 10-11 derecelik su sıcaklığına sahip olan göl, dalgıçların ilgisini çekmeye devam ediyor. Yetkililer, dalgıç eğitimi yapılan Gökpınar Gölü’nün, Gürün ilçesine çok büyük bir değer kattığını söylüyorlar.

Göl aynı zamanda sulama ve balık üretim tesislerine kaynak sağlıyor

Gökpınar Gölü’nün suları, hem Gürün ilçesinin su ihtiyacını hem de tarım amaçlı su ihtiyacını karşılıyor. Gürün ilçesini çevresindeki balık üretim tesisleri de buradan çıkan sularla işletiliyor.

Türkiye’de bulunan gidip görülmesi gereken muhteşem yerlerSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir