Antidepresan Çarkıfelek Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Çiçeği taze ya da kurutulmuş ot şeklinde tüketilebilmektedir. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeğini 1 fincan kaynar suya ekleyerek yatmadan bir saat önce içebilirsiniz.

Eczanelerde reçetesiz olarak pasiflora şurubu ve kapsül formları satılmaktadır.

Çarkıfelek Çiçeği’nin Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Çiçeği pasiflora olarak bilinmekte ve çok güçlü antidepresan özelliği göstermektedir. Kaygı bozukluklarına ve stresin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

  • Bireyin gün içinde yaşadığı gerginlik ve endişe hallerini azaltır. Kaygı bozukluğu (anksiyete) için çarkıfelek bitkisinin çayını tüketebilirsiniz. 
  • Sinirleri gevşetir.  Konulan tanıya göre çarkıfelek bitkisi çayının içilmesi ile sinirlerin gevşediği saptanmıştır.
  • Sinirsel ve kronik uykusuzluklara devadır.  Gece uyuyamama, uykuya dalmada güçlük, sabah uydudan kalkmada zorluk çeken kişiler için çarkıfelek çiçeği çayı istenilen sonucu verir.
  • Parkinson hastalığı ve isteri gibi rahatsızlıklarda sinirsel nöbetleri azaltır. Ellerdeki hareket kontrolünün sağlanamaması vb. şikayetlerin giderilmesinde çarkıfelek bitkisi çayı içilmesi önerilir. İçilen çayın etkisiyle daha iyi hareket kabiliyeti sağlanmış olur.
  • Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı etkisi vardır.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir. Çarkıfelek çayı, damarlarının genişlemesini sağlar. Başka bir değişle kan akışının rahat sürdürülmesinde belirleyicidir.  Yüksek tansiyon hastalığınız varsa siz de düzenli olarak bu çaydan tüketebilirsiniz.
  • Cinsel gücü ve isteği arttırır. Kadın ve erkeklerde düşük libido (cinsel isteksizlik) özelliklerini azaltarak daha kaliteli bir cinsel yaşama katkı sağlar. 

Çarkıfelek Çiçeği Çayı nasıl hazırlanır ve nasıl içilir?

İlkbahar sonları ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış veya çiçekleri olgunlaşıp meyvesi çıkmış dallarından toplanan yaprakları, gölgede ve havadar bir alanda kurutularak kullanıma hazırlanır, 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üstüne 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika demlendirilir.

Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu sıvıdan bir bardak içilir. Rahatlamak ve diğer şikâyetlerin azaltılması için dilendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilebilir.

Çarkıfelek Çiçeğinde bulunan bileşimler nelerdir?

Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora denilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol vb. diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak tüketilebilir. Ayrıca içki ve şerbet yapımında da çarkıfelek çiçeğinden faydalanılır.

İlgili içerik

Istakozlar stresle nasıl mücadele eder? soru başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir