Ay’a gidecek ilk kadın astronot için tarih belli oldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2024 yılına kadar Ay’a ilk kez bir kadın astronot göndermeyi amaçlıyor. 1969 yılındaki Apollo 11 görevinden tam 50 yıl sonra gerçekleşecek göreve, Ay tanrıçası olarak da bilinen Artemis‘in adı verildi.

50 yıl sonra Ay’a İnsanlı İlk Uçuş: İlk Kadın Astronot

NASA yöneticilerinden Jim Bridenstine, “Apollo’dan 50 yıl sonra Artemis programı Ay’a bir sonraki erkek astronotu ve ilk kadın astronotu taşıyacak” şeklinde bir açıklama yaptı. Bridenstine, Amerikalı astronotların 2024 yılına kadar Ay’a inişi gerçekleştirmek adına çalışmaları sürdüklerini sözlerine ekledi.

NASA’nın iletişim yetkilisi Bettina Inclan ise, 50 yıl önce Ay‘a giden 12 astronotun hepsinin erkek olduğunu hatırlattıktan sonra “Ay yüzeyinde daha önce hiçbir kadın yürümemişti” dedi.

Yeni Ay görevi, ABD Başkanı Donald Trump tarafından duyruldu

Trump, NASA’ya bu yeni görevi için ek 1.6 milyar dolarlık bütçe oluşturulduğunu söyledi ve “Benim yönetimimde NASA’yı eski görkemli konumuna getiriyoruz, Ay’a tekrar gideceğiz ve sonra da Mars’a” diye sözlerini tamamladı.

Ay hakkında ilginizi çekebilecek konular

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir