Ay tutulması nedir?

Çok basit bir anlatımla Ay tutulmasına çok kuvvetli Dolunaylardır diyebiliriz. Ay, dünyanın yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesinin içinden geçer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda oluşur.

Tam olarak Ay tutulması nasıl meydana gelir?

Ay tutulması Dünya’nın, Güneş ve Ay arasına girerek, Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düşmesi ile oluşur. Yani Güneş, Dünya ve Ay sıralanır ve Ay tam Dolunay evresindeki parlaklığını yaşarken, yavaş yavaş Dünya’nın gölgesi altında kalır ve aldığı yansımalar azalarak parlaklığını kaybeder.

Tam Ay tutulması nedir?

Tam Ay tutulması, Dünya’nın gölgesi ile Ay’ın tamamen kaplanmasına verilen isimdir. Bazı Ay tutulmalarında Ay’ın sadece bir parçası kararır buna Parçalı Tutulma adı verilir.

Ay tutulması çoğunlukla senede iki kez olur. Özel durumlarda ise Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı ya da üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Aşağıdaki videoda Güneş ve Ay tutulmaları çok başarılı bir şekilde gösterilmiştir.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir