Ay Tutulması Nedir? Ay Ne Zaman Tutulur?

Çok basit bir anlatımla Ay tutulmasına çok kuvvetli Dolunaylardır diyebiliriz. Ay, dünyanın yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesinin içinden geçer. Ay tutulması olayı bu anda gerçekleşmektedir.

Ay tutulmasında ne gibi olaylar meydana gelir?

Dünya hareketini güneşin etrafında dönerek tamamlar. Ay ise Dünya’nın etrafında dönmektedir. Ay tutulmasında; Dünya, Güneş ve Ay arasına girer ve Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düşerek ayı tamamen veya kısmen kapatır.

Aslında fiziksel olarak herhangi bir tutulmadan bahsedilemez. Basit anlamda söylemek gerekirse dünyanın gölgesi ayın üzerine düşmektedir.

Başka bir değişle Güneş, Dünya ve Ay sıralanır ve Ay tam Dolunay evresindeki parlaklığını yaşarken, yavaş yavaş Dünya’nın gölgesi altında kalır ve aldığı yansımalar azalarak parlaklığını kaybeder.

Ay tutulmasında tutulma olayı yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Günümüze kadar gerçekleşmiş olan ay tutulmasının en düşük zaman sınırı ise 40 dk. olarak tespit edilmiştir.

Tutulma olayı, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın durumlarında meydana gelir. Ay tutulmalarını tür olarak 3 kısma ayırabiliriz.

  • Tam Tutulma
  • Kısmi Ay Tutulması (Parçalı Tutulma)
  • Gölgeli Tutulma

Tam Ay tutulması nedir?

Tam Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesi Ay’ı tamamen kaplar. Bu tam ay tutulmasıdır.

Bazı Ay tutulmalarında Ay’ın sadece bir parçası kararır buna Parçalı Tutulma adı verilir.

Tutulma olayları çoğunlukla senede iki kez olur. Özel durumlarda ise ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı ya da üç defa ortaya çıktığı da olmaktadır.

Aşağıdaki videoda Güneş ve Ay tutulmaları çok başarılı bir şekilde gösterilmiştir.

Savaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir