Yıldız Oluşumu: Yıldızlar Nasıl Doğarlar ve Nasıl Ölürler?

Yıldız oluşumu: Evrenin ilk safhalarında yalnızca Hidrojen ve Helyum atomları bulunuyordu. Bu dönemde doğan yıldızlar, büyük kütleli, kısa yaşam süreleri vardı. Bunlar, geriye dönük olarak üçüncü nesil yıldız olarak isimlendirildiler.

Günümüzde yeni yıldız oluşumu devam ediyor mu?

Yıldızların neredeyse tamamı evrenin ilk dönemlerinde, günümüzden 10 milyar yıldan fazla zaman önce oluştu. Bu demek değildir ki yeni yıldızlar oluşmuyor. Galaksimiz Samanyolu’nda kabaca her sene 1 ya da 2 yıldız doğmaktadır. Bu sayı size küçük gelmesin. Yılda 1 yıldızın oluşması gökbilim ölçekleri düşünüldüğünde çok hızlı olarak kabul edilir.

Yeni bir yıldız doğuyor

Isının oluşturduğu basınçla yerçekiminin sebep olduğu içe çökme, hidrostatik olarak dengelenir. Ve nihayet yıldız doğmuştur artık. İlk önce Hidrojen yanarak Helyum’a dönüşür.

Yıldızlar kütlelerinin büyüklüğüne göre kaderlerini çizerler. Büyük kütleye sahip yıldızların oluşumu küçük kütleli yıldızların oluşumuna göre daha seyrektir.

Peki evrende bulunan diğer ağır elementler nasıl oluşmuştur?

Yıdızların ömürleri boyunca kendi çekirdekleri içerisindeki nükleer tepkimeler meydana gelir. Bu tepkimeler sonucunda ağır elementler oluşur. Yıldızların ölümü ile de uzaya bu ağır elementler saçılır.

Bir yıldızın ölümü nasıl gerçekleşir?

Evrendeki doğum – ölüm yasaları yıldızlar için de geçerlidir. Tıpkı insanlar gibi yıldızlar da doğar ve ölürler.

Galaksimizde bulunan orta büyüklükte bir yıldız olan Güneş’in 8 katından daha büyük kütleli ve sıcak yıldızlar, büyük kütlelerinin oluşturduğu yerçekim etkilerinin fazla olması nedeniyle daha çabuk kendi içlerine çökerler.

Güneşimizden kat kat büyük dev kütleli yıldızlar, yaşamlarının sonuna süpernova denilen büyük bir patlamayla gelirler. Büyük yıldızlar için hızlı yaşayıp genç ölürler diyebiliriz. Bu patlama sonucunda yıldızın içerdiği maddenin çok büyük bir kısmı uzay boşluğuna saçılır. Saçılan bu maddeler yeni doğacak yıldızlara malzeme olmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer konular

  1. Süper hızlı internet projesi: Starlink Internet Uyduları
  2. Nihayet ilk kara delik fotoğrafı çekildi

Savaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir