Meke Gölü: Nazar Boncuğuna Benzeyen Doğa Harikası

Yaklaşık 9 bin yıl önce oluşan, Konya’nın Karapınar ilçesindeki, nazar boncuğuna benzetildiği için “Dünyanın Nazar Boncuğu” diye anılan Meke Gölü, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

Yaz aylarında yağış azlığından kuruyan Meke Gölü’nde, kış aylarında bölgenin aldığı yağış miktarına göre yer yer  su birikintileri oluşmakta ve kristalleşen toprak görüntüsü ile büyük ilgi görmektedir.

Jeolojik terimde “Meke Maarı” olarak da adlandırılan Meke Krater Gölü konumu itibariyle hem Konya Kapalı Havzası hem de Türkiye için doğal güzelliklere sahip bir nadide bir yerdir.

Meke Krater Gölü’nün oluşumu iki aşamalıdır

Meke Gölü, çift aşamalı bir volkanik aktivite sonucunda meydana gelmiş jeolojik bir oluşumdur. Gölün geniş kısmını oluşturan ilk oluşum 4.5 milyon önceki bir patlamayla, diğer bölümü ise yaklaşık 9 bin yıl önce, yapının orta noktasında ikinci bir volkan bacasının meydana gelmesiyle oluşmuştur. İç alanının su ya da kar ile dolmasıyla bir nazar boncuğu görünümünü alıyor.

Yaz aylarında gölün su seviyesi azalıyor

Kuraklık ya da yaz aylarındaki buharlaşma ile biriken su kayboluyor, göl alanı bu zamanlarda küçülüyor ya da tamamen kuruyor. Meke Gölü’nün en fazla yağış aldığı dönemde su seviyesi 10-12 metreye ulaşabiliyor. Yaz aylarında su seviyesi santimetreyle ölçülür durumda.

Gölün kurumasının ana nedeni bölgenin az yağış alması. Ancak yeraltı sularının bilinçsiz tüketimi de yeraltındaki nemli ortamın kurumasına ve su kaybına neden olabiliyor.

Meke Krater Gölü Dünya Jeoturizm için önemli bir konuma sahip

Dünyada sayılı jeolojik yapılardan biri olan Meke Gölü, yerli turistlerden çok yabancı turistlerin ilgi odağı olan turistik bir yer. Gereken tanıtım çalışmalarının yapılması ile çekim merkezi haline dönüşebilir.

Keşfedilmeyi bekleyen bir yerlerSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir