Kiri Ağacı: Dünyayı Kurtarabilecek Bir Ağaç

Herhangi bir ağaçtan 10 kata kadar daha fazla karbondioksit emerek yüksek düzeyde oksijen üreten Kiri ağacı, dünya kirliliğine çözüm olabilecek bir ağaç türü. Atmosferde bulunan karbondioksitin azalması noktasında yaralı bir ağaç Kiri. Küresel ısınma sorununa çözüm olabilecek Kiri Ağacı’nın bilinirliğinin artmasını temenni ediyoruz.

Paulownia olarak bilinen Kiri ağacı pek çok özelliğinden dolayı peyzaj düzenlemelerinde, parklarda ve fabrika alanlarında, çiftliklerde ve daha bir çok uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

Bol oksijen üreten Kiri Ağacının adı ne anlama gelmektedir?

Kiri; Japonca kesmek kelimesinden türetilmiştir. Budandıktan sonra daha güzel ve daha hızlı büyüdüğüne inanıldığı için bu ismi almış.

Paulownia olarak bilinen Kiri Ağacı, kökeni Çinde olan, çok hızlı büyüyen, içinde Türkiye‘nin de yer aldığı Kuzey Yarıküre’de yaklaşık 24 milyon dekar arazide ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaç türüdür.

Kiri (Paulownia); çok hızlı büyümesi, güzel kokulu çiçeklerinin olması, dekoratif amaçlı kullanılan geniş yaprakları, düzgün gövde yapısı çok miktarda oksijen üretimi ve erezyonu önleme yeteneği sayesinde Kiri ağacı; peyzaj düzenlemelerinde, parklarda ve fabrika alanlarında, çiftliklerde ve daha bir çok uygulama alanlarında tercih edilmektedir.

Kokulu çiçeklere sahip olan Kiri Ağacının boyu ne kadardır?

Kiri ağacının boyu 9 metreyi geçebilmektedir. Nisan veya mayıs aylarında tatlı, kokulu çiçeği açmaktadır.

Yaprakları protein ve nitrojen açısından zengindir. Çiçekleri salatalara da lezzet kattığı gibi arılar tarafından da çok sevilmektedir.

Kiri Ağacı Devrimi Projesi ile Orman Sayısının Artırılması

Son dönemlerde Teksaslıların sağlığı aşırı kirlenen toprak, hava ve su nedeniyle risk altında olduğu için Teksas’ta “Kiri Devrimi” projesine liderlik yapan Chris Sanders ve Brittany Turner, ABD’de bu arındırıcı ve temizleyici ağaçlardan 1 milyon tane dikmeyi hedeflemekteler.

Umarız bu ağaç herkes tarafından tanınır ve tüm dünyada Kiri ağacından orman olur pek çok yer.

İlginizi çekebilecek konular

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir