Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Ortak Noktası: Telomerler

Her bir DNA sarmalının ucunda olan ve kromozomları koruyan parçalara Telomer adı verilir. Tabiri caizse ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzetmek mümkündür. Vücudumuz bulunan tüm hücrelerdeki DNA sarmallarının ucunda telomer bulunmaktadır. Her bir hücrede 23 kromozom çifti olduğundan, her hücrenin 92 telomeri bulunmaktadır.

Son yıllarda “Sertab Erener Tedavisi” diye gündeme gelen ve yeniden tartışmayı alevlendiren  telomer tedavisi ile kanser arasındaki bağlantı ilginç sonuçlar doğurmuştur.

Kanser hücrelerinin bünyelerinde barındırdıkları yüksek telomeraz enzimi ile bu hücreler neredeyse sonsuza kadar çoğalma yeteneğine sahiplerdir.

Sanatçı Sertab Erener ile tekrar popüler olan telomer tedavisi, son zamanlarda üzerinde çok sayıda bilimsel araştırma yapılan bir konu olmaya başlamıştır. Genç kalarak uzun bir yaşam sunan telomer tedavisi kanser riskini artırabileceği fikriyle tıp bilimin ihtiyatlı yaklaştığı konular arasında yer almaktadır.

Telomerlere Yapılacak Müdahalenin Sonraki Etkileri

Telomerlerin kısalmamasını sağlamak yaşlanmanın ötelenmesinde önemli bir hedef olarak karşımızdadır. Fakat bu konuda hali hazırda bazı çözülmeyen problemler ve sorular bulunduğu belirten uzmanlar ölümsüzlük ve kanser kavramlarının telomer ve telomeraz etkileşimi üzerinde kesiştiğini belirterek bir yıllar sonra telomar üzerindeki müdahalelerin yıllar sonra sorun yapabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir