2500 Yıllık Kırılmamış Yumurtalar Bulundu

Arkeologlar, Çin’in doğusundaki Changzhou kentinde Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstitüsü arkeologları 2500 yıllık bir mezarın içinde yumurtalar ile dolu bir çömlek buldular.

​2500 yıllık yumurtalar arkeologlarca dikkatlice inceleniyor

Arkeolog Zhou Hengming, binlerce yıllık yumurtalara zarar vermekten korktuğu için dokunmaktan kaçındığını ifade etti. Yaklaşık 20 adet olduğu sanılan yumurtaların kesin sayısını doğrulamak için X ışınları kullanacaklarını söyledi. Yapılan ilk incelemelere göre yumurtaların, şimdiki yumurtalar ile benzer özelliklere sahip oldukları anlaşıldı.

Bir açıklama yapan Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Lin Liugen 2500 yıllık bu yumurtalar için, ” Yumurtaların akı ve sarısı büyük ihtimalle çürümüşlerdir fakat DNA testleri yaparak yumurtaların salamura yöntemi ile korunup korunmadığı belirlenebilecek” dedi.

Arkeologlar mezar içinde bir dizi porselen bardak, tencere, tabak da buldu.

Yumurtaların çıkarıldığı mezar odasındaki kişinin ailede önemli bir rolü olduğunu düşünülüyor. Ayrıca arkeologlar mezar içinde bir dizi porselen bardak, tencere, tabak da buldu.

Bunun ne anlama geldiği konusunda ise uzmanlar mezardaki kişinin ölümden sonraki dünyasında aç kalmaması için yumurtalar ve bol miktarda kap ile gömüldüğü açıklamasını yaptılar.

Arkeologlar, mezardaki diğer kaplarda yer alan tahıl ürünlerinin yıllar için çürüyüp yok olduğunu da söylüyor.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir