Telomer Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Telomer tedavisi nedir ve nasıl yapılır? Merak edilen soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Her bir DNA sarmalının ucunda olan ve kromozomları koruyan parçalara Telomer adı verilir. Tabiri caizse Telomerler ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzetilebilir.

Vücudumuz bulunan tüm hücrelerdeki DNA sarmallarının ucunda telomer bulunmaktadır. Her bir hücrede 23 kromozom çifti olduğundan, her hücrenin 92 telomeri bulunmaktadır.

Telomerler kromozomların ucunda yer alan ve kromozomların bozulmasını engelleyen kapaklardır. Yani telomerler için bir nevi kromozom şapkalarıdır diyebiliriz.

Sertab Erener Tedavisi diye bilinen Telomer Tedavisi Nedir?

Son yıllarda “Sertab Erener Tedavisi” diye gündeme gelen ve yeniden tartışmayı alevlendiren telomer tedavisi ile kanser arasındaki bağlantı ilginç sonuçlar doğurmuştur.

Kanser hücrelerinin bünyelerinde bulundurdukları yüksek telomeraz enzimi ile bu hücreler, neredeyse sonsuza kadar çoğalma yeteneğine sahiplerdir.

Sanatçı Sertab Erener ile tekrar popüler olan telomer tedavisi, son zamanlarda üzerinde çok sayıda bilimsel araştırma yapılan bir konu olmaya başlamıştır. Genç kalarak uzun bir yaşam sunan telomer tedavisi kanser riskini artırabileceği fikriyle tıp bilimin ihtiyatlı yaklaştığı konular arasında yer almaktadır.

Telomerler ne işe yarar? Kromozomlar üzerindeki görevleri nelerdir?

Telomerler, kromozomlarımızın hücre bölünmesi sırasında zarar görmesini engelleyen koruyuculardır. Fakat hücre bölünmesi sırasında telomerlerin boyu bir miktar kısalır.

Zamanla her hücre bölünmesi sonrasında telomerlerin boyu oldukça kısalır ve kromozomları koruyamaz duruma gelirler. Kısalma kritik bir uzunluğa geldiğinde hücre bölünmeyi durdurur ya da ölür.

Telomerler ortalama 50 hücre bölünmesi sonunda, gelişme ve bölünme yeteneklerini kaybederler.

Telomerlere müdahale edilirse ne olur?

Telomerlerin kısalmamasını sağlamak yaşlanmanın ötelenmesinde önemli bir hedef olarak karşımıza çıkar. Fakat bu konuda hali hazırda bazı çözülmeyen problemler ve sorular bulunduğu belirten uzmanlar ölümsüzlük ve kanser kavramlarının telomer ve telomeraz etkileşimi üzerinde kesiştiğini belirterek telomer üzerindeki müdahalelerin yıllar sonra sorun yapabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

Önümüzdeki yıllarda telomer tedavisi ile ilgili daha somut veriler oluşacaktır. Bekleyip sonuçları göreceğiz.

Başkalarının sağlık ilgili diğer konular

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir