İnsanlıktan Önce Varolan Arılar ve Bilinmeyen Yönleri

Bal arıları toplu halde yaşayan canlılardır ve kovanda yaşamın sürekliğini sağlamak adına iş birliği içinde olurlar. Bir kovanda işçi, erkek arılar ve kraliçe arı bulunmaktadır.

Bulunan fosillere göre insanoğlu yokken arılar vardı

Arkeolojik bulgulara göre ilk arı fosili 100 milyon yıl, ilk insan fosili ise 300 bin yıl öncesine ait. Yani dünyada biz yokken arılar vardı.

Onlar yeryüzünün en çalışkan hayvanı

Ortalama olarak bir arı tüm yaşamı boyunca bir çay kaşığının 1/12’si kadar bal kadar üretimi yapmaktadır. 250 gram bal için bir grup bal arısının 1 milyon çiçekten bitki özü toplaması gerekmektedir. Bozulmayan tek gıda baldır.

Arılar dünyanın en çalışkan hayvanlarından birisi. Bir arı ömrü boyunca, çay kaşığının 1/12’si kadar bal yapabilir.

Arılar dans ederek anlaşırlar

Bir bal arısı bulduğu yemek kaynağının yerini ve kovana uzaklığını yaptığı özel bir dans ile diğer arılara anlatır. Yani arılar dans etmeyi pek severler 🙂 Arılar hareketleri ve “dansları” gibi, vızıltılarını da bilgiyi iletmek için kullanırlar.

Bal arısı saniyede 250 kez kanat çırpar

Bal arılarının kanatları aklımızın alamayacağı kadar hızlı çırpar. Bir bal arısı saniyede 250 defa kanat çırpmaktadır. Duyduğumuz “vızzz” sesi, kısmen hızla çırpılan kanatlardan gelse de bu seslerin onların göğsünden geldiği ispatlanmıştır. Şimdiye kadar 11 farklı ses tanımlanmış ve bu seslerden bazıları belirli faaliyetlerle ilişkilendirilebilmiştir.

Sadece dişi arılar sokar

Çünkü sadece dişi arıların iğneleri vardır. Bizi üzen kısım ise dişilerinin herhangi birini ya da bir şeyi soktuktan sonra ölmesidir. 🙁 O narin canlılar kendi hayatlarını tehlikede görmedikleri sürece insanları sokmazlar.

Koku arıların işi

Koku uzmanı olan bu canlıların 170 adet koku alıcısı bulunmaktadır. Bundan dolayı bizim kokusunu bile alamadığımız çiçeklerden o lezzetli balları üretmektedirler.

Bir arı insan yüzlerini ayırt edebilir

Araştırmacılar bu canlıların insan yüzlerini ayırt edebildiğini keşfetmişlerdir.

[ İlginizi çekebilecek bir konu: Penguenlerin insanlardan korkmadığını biliyor muydunuz?]

Einstein der ki: Arılar olmasaydı insanlık sadece 4 sene yaşayabilirdi

Albert Einstein: “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanlığın sadece 4 yıl ömrü kalır, arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz” sözüyle arıların insanlık için ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştir. Gezegenimizin olmazsa olmaz canlıları, 130 bin farklı bitki türünün çoğalmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda insanoğlunun da çok önemli gereksinimlerini karşılıyorlar.

Dünyamızın vazgeçilmez canlıları, bizden önce de yeryüzündeydi. Onların bize değil bizim onlara ihtiyacımız var.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir