Renkli Kurbağa: San Jose Cochran Kurbağası

Renkli kurbağa San Jose Cochran (Cochranella euknemos), Centrolenidae familyasına mensup bir kurbağa türüdür. Kosta Rika’nın orta kesimlerinde, Panama’nın güney – güneydoğu kesimlerinde ve Kolombiya’da Batı And Dağları’nda bulunmaktadır.

San Jose Cochran Kurbağası nerelerde yaşam sürer?

Doğal yaşam yerleri nemli ova, dağ eteği ve dağ ormanlarıdır. Ormanların içinde bulunan akarsular boyunca çalılarda ve ağaçlarda görülmektedir. Kolombiya’da 100 ila 1.940 m. rakımlı bölgelerde, başka yerlerde ise daha düşük rakımlarda bulunur.

Bu kurbağa nasıl bir görünüme sahiptir?

Bu kurbağanın erkekleri 2,5 cm. ve dişileri 3,2 cm. burun – kıç uzunluğuna ulaşan, aslında küçük sayılabilecek bir kurbağa türüdür. Karın kısmı şeffaf beyazdır fakat kollarının ve bacaklarının alt kısımları daha çok sarı renktedir. İrisi ise grimsi fildişi rengindedir. Ayakları kısmen perdeli bir yapıya sahiptir.

San Jose Cochran Kurbağası

San Jose Cochran Kurbağası görünümü

Renkli kurbağa San Jose Cochran’ın üreme ayları ne zamandır?

Kosta Rika’da erkekler, mayıs ve kasım aylarında dişilere üreme çağrısında bulunurlar. Yumurta öbekleri parlak jelatinimsi özelliktedir. Yukarıdan dökülen akarsuların bulunduğu yerlerde bitki yapraklarına dizilirler.

Bu türdeki kurbağaların yaşam alanları tehdit altında

Bu türdeki kurbağalar Panama’da yapılan orman kesimleri ve Panama Kanalı’nın doğusunda Chytridiomycosis hastalığı nedenleriyle risk altındadır. Kosta Rika’da da sayıları azalmıştır.

Ciddi derecelerde araştırma yapılmasına rağmen bu azalmanın sebepleri henüz bulunamamıştır.

Aşağıdaki videoda bir çok kurbağa türlerinin yer aldığı bir çalışma hazırlanmıştır.

Size ilginç gelebilecek hayvanların yaşamları

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir