San Jose Cochran Kurbağası

San Jose Cochran Kurbağası (Cochranella euknemos), Centrolenidae familyasına mensup bir kurbağa türüdür. Kosta Rika’nın orta kesimlerinde, Panama’nın güney – güneydoğu kesimlerinde ve Kolombiya’da Batı And Dağları’nda bulunmaktadır.

Doğal yaşam yerleri nemli ova, dağ eteği ve dağ ormanlarıdır. Ormanların içinde bulunan akarsular boyunca çalılarda ve ağaçlarda görülmektedir. Kolombiya’da 100 ila 1.940 m. rakımlı bölgelerde, başka yerlerde ise daha düşük rakımlarda bulunur.

Kosta Rika’da erkekler, mayıs ve kasım aylarında dişilere üreme çağrısında bulunurlar. Yumurta öbekleri parlak jelatinimsi özelliktedir. Yukarıdan dökülen akarsuların bulunduğu yerlerde bitki yapraklarına dizilirler.

Bu türdeki kurbağalar Panama’da yapılan orman kesimleri ve Panama Kanalı’nın doğusunda Chytridiomycosis hastalığı nedenleriyle risk altındadır. Kosta Rika’da da sayıları azalmıştır. Ciddi derecelerde araştırma yapılması rağmen bu azalmanın sebepleri henüz bulunamamıştır.

Aşağıdaki videoda kurbağa türleri gösterilmektedir.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir