Guinness’e Giren Satranç Koleksiyonunun Artık Müzesi Var

Dünyanın En Büyük Satranç Koleksiyonuna sahip işadamı Akın Gökyay, hobiden tutkuya uzanan 40 yıllık satranç yolculuğunu başkent Ankara’da müzeye dönüştürdü.

Akın Gökyay 1975 yılından beridir 6 kıtada toplam 103 ülkeden topladığı ve Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini alan 540 satranç takımı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Müze, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi açılış töreni, 12 Ekim 2015 tarihinde Ankara Hamamönü‘nde ziyaretçileriyle buluştu.

Akın Gökyay’ın bu tutkuya dönüşen bu serüveni,  1975 yılında yaptığı bir iş seyahatinde başlamış. Milano’da vitrinde görmüş olduğu satranç takımını almak isteyen Gökyay, ancak 3 günlük bir bekleyişin ardından bunu yapabilmiş. Satranç Müzesi’nde de sergilenen bu takımdan sonra Gökyay, seyahatlerinin bir bölümünü sadece dünyanın en eski bilgelik oyunu olan satranç takımlarını toplamaya ayırmış.

Halen yolculuklara çıkarak satranç takımlarını çoğaltmayı sürdüren 75 yaşındaki Gökyay’ın koleksiyonunun değeri 4 milyon TL’ye ulaşan tam bir hazine özelliğini taşıyor. Seyahat ettiği ülkelere özgü madenden, taştan, ağaçtan, metalden, balık kemiğinden, mermerden, sabuntaşından, keçeden, kristalden, camdan, mermer tozu ile polyesterin karışımından yapılan döküm satrançlar alındıkları bölgelerin kültürlerini yansıtmakta.

Satranç severlere duyurulur.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir