Göbeklitepe : Dünya’nın İlk Tapınağı

İnsanlık tarihi hakkında şu ana kadar bildiğimiz bilgilerin yenilenmesi gerektiğini kanıtlayan Dünya’nın İlk Tapınağı Göbeklitepe Türkiye ülke sınırları içindeki Şanlıurfa’ya 15 km uzaklıktadır.

Yapılan arkeolojik çalışmalar gösteriyor ki Göbeklitepe günümüzden 12.bin yıl önce inşa edilmiş.

Göbeklitepe kazıları ne zaman başladı?

M.Ö. 9600 ile 7300 çanak çömlek öncesi Neolitik dönemine ait olan Göbeklitepe’de bir tepe üzerinde birçok yuvarlak biçimli yapılar bulundu. Alman Arkeoloji Enstitüsü’nin katkılarıyla yapılan kazılar 1995 yılında arkeolog Prof. Klaus Schmidt tarafından yürütüldü.

20 adet olduğu tesbit edilen Göbeklitepe’deki bu buluntuların sadece 6 tanesi tam anlamıyla gün yüzüne çıkarılmıştır. Prof. Klaus Schmidt’e göre bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmışlar. Yani bu yapılar Dünya‘nın ilk tapınakları hüviyetinde.

T biçimindeki yapılar neyi temsil etmektedir?

Arkeologlar boyları 3 ila 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğu fikrindeler. T şeklinde inşa edilen bu sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak bulunmaktadır.

T biçimindeki sütunlara hangi hayvan tasvirleri işlenmiş?

Ayrıca bu sütunlar üzerine işlenmiş hayvan tasvirleri ve soyut semboller bulunmaktadır. Boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleri en sık görülen hayvan tasvirleri arasında.

Buluntuların bize kanıtladığı verilere göre yapıldıktan 1.000 yıl sonrasında onlarca ton toprak ve çakmaktaşları ile tamamıyla gömülmüş olması. Göbeklitepe’nin neden gömüldüğü de cevabı bulunamamış sorular arasındadır.

Göbeklitepe’nin keşfi ile ortaya çıkan sorular

İnsanlığın avcı toplayıcı döneminde yerleşim ve tarım kavramlarına çok yabancı olduğu 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı.

Çin 2018 yılını “Türk Yılı” ilan etti

Çin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’in yapmış olduğu çalışmalar ile Şanlıurfa Valiliği tarafından da desteklenen tanıtım çalışmaları başarılı sonuçlar vermeye başladı.

Çin’de 2018 yılında ilan edilen “Türk Yılı” kapsamında, tarihi ören yerinin tanıtımı yapıldı. Yapılan bu tanıtımlar meyvesini verdi. 2019 yılı içinde Çinliler Göbeklitepe’ye büyük ilgi göstermeye başladılar.

İnsanlığın bilinen tüm tarihini değiştirecek bu yapılar güzel ülkemiz Türkiye‘de bulunmaktadır. Ülkemizde daha nice tarihi ören yerleri dünya tarafından bilinmeyi bekliyor.

Güzel hazırlanmış aşağıdaki videoyu izlemeyi ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir