Voltran: Evrenin Koruyucusu (Voltran Efsanesi)

"Uzun zaman önce evrende bir efsane doğdu, Voltran (Voltron) efsanesi" diyerek başlardı küçüklüğümüzün efsane çizgi dizisi Evrenin Koyucusu Voltran.

“Uzun zaman önce evrende bir efsane doğdu, Voltran (Voltron) efsanesi” diyerek başlardı küçüklüğümüzün efsane çizgi dizisi Evrenin Koyucusu Voltran.

Voltran (Voltron) : 5 Adet Mekanik Aslandan oluşan efsane robot

Voltran oluşumu: Dizinin ana karakterleri 5 adet mekanik aslan robot ve bu robotları kumanda eden (pilot) 5 kahraman savaşçıdan oluşuyor. Siyah, Yeşil, Mavi, Sarı, Kırmızı renkten oluşan beş aslanın kendine özgü ayrı bir yeteneği var.

Bu 5 aslan herhangi bir tehlike durumunda bağımsız bir olarak da savaşabiliyor olmasına rağmen bir araya gelerek daha etkili dev bir robot olan Voltran’ı oluşturuyorlar.

Çocukluğumuzun Kahramanıydı Voltran

Aslanlar tek başlarına da oldukça etkiliydiler. Ancak her bölümün sonunda düşmanı tamamen yenmeleri için Voltran’a dönüşmeleri bir gereklilikti sanki. Zaten bizim beklediğimiz o andı. Ekranın başında aslanların Voltrana dönüş anını dört gözle bekliyorduk. Evrenin Koruyucusu Voltran’ın son darbeyi indirip düşmanını yendiğinde içimizde büyük bir ferahlık oluşuyordu. İyi ki Voltran’ımız vardı 🙂

Pazar günleri sabahın köründe ekrana kilitlenirdik

Pazar günü, sabahı köründe kalkmamıza neden olan bir çizgi filmdi Voltron ama biz ona Voltran derdik.

Bütün çizgi film kahramanları genellikle bireysel mücadele verirken Voltran’da (Voltron) beş kişilik ekip vardı. Bu ekip el birliğiyle düşmanlarını yenerlerdi.

Hadi Voltran’ı Oluşturalım

Voltran’ı (Voltron) diğer çizgi filmlerinden ayıran bariz bir özelliği bulunmaktaydı. “Birlikten kuvvet doğar” algısını kafamıza kazırdı. Hayatımı etkileyen bir karakter oldu bu robot. Yıllarca hep Voltran’ı oluşturmaya çalıştım durdum. Ama gerçek hayat böyle değilmiş. 🙁

1984 yapımı çizgi dizi Voltran, 2016 yılında yeniden hayal edilip ana fikrini korunarak ekranlara geri döndü.

Neden 5 Adet Aslan Robot Voltran’ı oluşturuyor?

Japon çizgi dizisi Voltran (Voltron) Manga ve Doğu kültürünün bir ürünüydü.

Farklı renklere sahip Voltran’ın Aslanları

Bu çizgi dizi, klasik doğu kültüründe beş elemente göndermede bulunur. Dünya’nın beş elementlerden oluştuğu söylenir. Ateş, Toprak, Ağaç, Su, Metal

  1. Kırmızı Arslan : Lav, yani Ateş
  2. Mavi Arslan : Su
  3. Gri Arslan : Toprak (veya kül)
  4. Siyah Arslan : Demir
  5. Yeşil Arslan : Ağaç

Netflix üzerinden Evrenin Koruyucusu Voltran’ı izleyebilirsiniz.

Bir yorum yazSavaş Uyar

Umut bittiğinde yaşam da bitmiş demektir. Umudunuz hiç bitmesin..

İlginizi çekebilecek konular...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir